Akbank Caz Festivali 25. Yılını Kutluyor

AJANS ÜNİVERSİTE

Akbank Caz Festivali’nde bu sene çeyrek yüzyılı geride bırakan festival David Sanborn, John Scofield & Joe Lovano, Manu Katché, Bill Frisell, Aaron Goldberg gibi usta cazcıların yanı sıra Belle & Sebastian, Hercules & Love Affair, Squarepusher, Get The Blessing, Cass McCombs gibi yenilikçi isimleri de ağırlayacak.

Mehmet Uluğ Anısına Özel Beste

Grammy ödüllü caz müzisyeni David Murray, bundan tam 25 sene önce Türkiye’ye yaptığı ilk ziyarete önayak olan yakın dostu Mehmet Uluğ’un 2013 yılında vefat etmesinin ardından onun anısına üç bölümden oluşan bir süit besteledi. Murray, 27 Ekim Salı günü Babylon Bomonti’de gerçekleştireceği konserinde “Mehmet Uluğ Suite”in yanı sıra ekim ayında Babajim İstanbul Stüdyoları’nda hazırlayacağı albümde yer alan Butch Morris anısına bestelediği eseri de cazseverlerle paylaşacak.

Farklı müzikal alt yapılarına rağmen çağdaş ve geleneksel ögeleri müziklerine doğal bir şekilde yansıtan bas klarnet virtüözü Oğuz Büyükberber ve Berlin’de yaşayan gitarist besteci Marc Sinan, dünyaca ünlü duduk ustası Suren Asaduryan ve İstanbul’lu caz piyanisti Ali Perret tarafından hayata geçirilen Ali Perret’s DU.DU, ülkemizin usta caz piyanistlerinden Kerem Görsev, Kağan Yıldız, Ferit Odman ve Engin Recepoğulları’nından oluşan Kerem Görsev Ouartet ve daha birçok sanatçı ve gruplar festivalde yer alacak.

Festivalin en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz, 3-13 Kasım tarihleri arasında Edirne, Çanakkale, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Kayseri ve Ankara’da cazın coşkusunu ve heyecanını üniversiteli gençlerle buluşturacak. Festival kapsamında yapılacak olan panellerde caz müziğinin kökeni, tarihi, Türkiye’de ki durumu ve Akbank Caz Festivali’nin 25 yıllık hikayesi ele alınacak. “Anayoldan Çıkanlar”, “Radyoda Caz”, “Avrupa Cazının Kökleri”, 25 Yıldır Şehrin Caz Hali” panelleri birçok önemli konuşmacıyı ağırlayacak.

Kaynak: Radikal