“Akademik Personel Yabancı Dil sorunu ve YDS Semineri” Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Burcu GÜLER

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlenen “Akademik Personel Yabancı Dil sorunu ve YDS Semineri” nde konuşan ÖGEDER Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, mevcut Yabancı Dilbilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) hakkında istatistikleri sundu. Özkoçak, genç akademisyen adayları ve akademisyenler için sistemin uygun bir altyapısı olmadığını söyledi. KPDS ve ÜDS sınavları hakkında bilgi veren Özkoçak, bu sınav sistemlerinden sonra ortaya çıkan YDS sisteminden bahsetti. Özkoçak, “Yapılan bu sınavlarla dil sorunları üstten çözülmüş oluyor, günü kurtarmakla kalmış oluyoruz” diyerek bu sorunların temelden çözülmesini, dili öğrenmeyi hedef alan tartışmaların yapılamasının gerekliliğini dile getirdi.

DSC_0019

YDS konusunda eğitim veren önemli bir kurum olan English Exam Center’dan Suat Gürcan ve Rıdvan Gündüz YDS ve e-YDS sistemini anlattıkları bir sunum yaptılar. Gürcan ve Gündüz, YDS ve e-YDS sınavları hakkında bilgi verdikten sonra bu sınavlara hazırlanılması konusunda tecrübelerinden yola çıkarak bilgilerini aktardılar.

DSC_0043

DSC_0056

Seminerde katılan herkese “Passagework” ücretsiz olarak verildi. Konuşmaların ardından kura çekiminde ismi çıkan katılanlara “YDS Kitap Seti” ve “uzaktanyds.com Standart Paketi” hediye olarak verildi.