Ajans Üniversite Havacılık Müzesi’ni Ziyaret Etti

AJANS ÜNİVERSİTE-  Yağmur Müge KIZILTEPE

Türkiye havacılık tarihinin dünya standartlarında bir müzecilik anlayışıyla sergilendiği müze ziyaretçilerine, ilk savaşçı kadın pilottan, ilk havacılık şehidimize kadar birçok bilgi edinme şansını edinme şansını veriyor. Müzenin girişinde ziyaretçileri ilk havacılık şehidi Fethi Bey’in uçağının pervanesi ve dönemin kullanılmış silahları karşılıyor. İlerlediğiniz zaman her biri ayrı araştırma konusu olan kişiler ile bilgiler toplamaya başlıyorsunuz.

1

Çok geniş bir alana kurulan müzede ilk uçak bilgilerini edindikten hemen sonra sizi uçak motorları karşılıyor. Birbirinden farklı birçok motorun olduğu bölüm mekanik olarak büyüleyici bir atmosfere sahip. Hemen ardından geçtiğiniz bölüm ise çok özel uçakların sergilendiği bir sergi alanı oluyor. Bir başka eşini benzerini bulamayacağınız uçaklar sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Vecihi Hürkuş’un uçtuğu uçaktan tutunda aklınıza gelebilecek  ait uçakları görme şansı elde ediyorsunuz.

Ekran Görüntüsü (17)

Kapalı alan geziniz bittikten sonra dışarda sizi askeri ve sivil olmak üzere birçok farklı uçak karşılıyor. Dönemin önemli uçaklarının hayatta kalan son modelleri bu bahçede sizler için özenle sergileniyor. Eğer çok az bir havacılık ilginiz varsa o atmosferde kendinizi kaybetmeniz an meselesi. Hiç ilgili olmayan kişilerin bile görünce hayran kalacağı dünya standartlarındaki bu müzeyi bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.