Aile Hukuku Alanındaki Güncel Yargıtay Kararları Değerlendirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Yağmur Müge KIZILTEPE

Açılış konuşmasını yapan İÜ Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tufan Öğüz, “Bu sene ikincisini düzenlediğimiz Yargıtay kararlarını değerlendirdiğimiz sempozyumları düzenlemekten oldukça gurur duyuyoruz. İlki eşya hukuku karalarının değerlendirilmesi üzerineydi. Oldukça başarılı olduğunu düşündüğümüz sempozyumlar serisine önümüzde ki sene de devam etme arzusundayız” dedi. Prof. Dr. Öğüz sözlerini sempozyuma katılan kişilere teşekkür ederek sonlandırdı.

Ardından kürsüye çıkan İÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Gedikli, “Çok kalabalık bir seyirci grubu ile karşılaşıyorum aslında burada Dekanımız bulunacaktı ancak yurt dışında olduğundan saygılarını ben iletiyorum. Üçüncü defa siz değerli hocalarımla burada bulunuyorum. Bu kalabalık hukuk fakültemizin hocalarının gelişmeleri yakından takip ettiklerini gösteriyor” dedi. ardından notlarındaki birkaç konuya değinen Prof. Dr. Gedikli, aile hukuku konusunda yapılan gelişmelerin tarihi geçmişinin çok eskilere dayandığını dile getirdi.

Etkinlik öğleden önce bir öğleden sonra iki oturum olmak üzere toplamda üç oturum olarak gerçekleştirildi. Prof. Dr. Rona Serozan’ın başkanlığını yaptığı öğleden önceki oturumda Yargıtay kararlarında ergin çocuk nafakası, aldatılan eşin üçüncü kişiye yönelik manevi tazminat talebi, uygulamadaki güncel gelişmeler ışığında evli kadının soyadı ve katkı payı, katılma alacağı ve değer artış payı alacağına ilişkin Yargıtay kararlarının değerlendirilmesi başlıklı konular ele alındı. Öğleden sonra yapılan ilk oturumda Boşanma davalarında hâkimin dava sebebi ile bağlılığı, anlaşmalı boşanma protokollerine dair Yargıtay kararlarının değerlendirilmesi ve Yargıtay kararları ışığında kusurun boşanmanın mali sonuçlarına etkisi başlıklı konulardan bahsedildi.

Son oturumda ise Prof. Dr. Şükran Şıpka oturum başkanlığını yaparken soybağının reddi davasında süreler, üçüncü kişilerin çocuk ile kişisel ilişki kurmaları ve ergin çocuğun kısıtlanmasına ilişkin Yargıtay kararlarının değerlendirilmesi adlı konular üzerine sempozyum yapıldı ve son olarak genel bir değerlendirme ile etkinlik tamamlandı.