823 Yıllık Samsun Kalesi Yeniden Yapılacak

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER

Samsun Kalesi ve Kale mahallesine ilişkin restorasyon projesine ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eski Samsun’dan emanet kalan ne varsa bunları projelendirip yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Tarihi Samsun Kalesi’ni de bu kapsamda yeniden inşa etmek istediklerini açıklayan Başkan Yılmaz, “Kalenin yıkılıp yerine konmuş olan kötü kötü ucube beton kütlelerini kaldırarak kaleyi bütün güzelliği ile ortaya çıkarmayı arzuluyoruz. Tıpkı Büyük Cami’nin önünden başlamış olan o kaleyi Cumhuriyet Meydanı’na doğru ilerletip Bankalar Caddesi’nden Bedestan Çarşısı’na döndürerek oradan Subaşı’na doğru giden kaleyi ihya etmek istiyoruz. Samsun şehrinin ilk kurulduğu günlerdeki şehir çarşısını ihata eden, şehri ve insanlarımızın güvenlik açısından koruma zırhı olan kaleyi, kentimize yeniden kazandırmak istiyoruz. İşte bunlar, Samsun’un tarihine, özüne dönüşü sağlayacak projelerimizdir” ifadelerini kullandı.

Kitabe İstanbul Üniversitesi Arşivinde

Tarihi Samsun Kalesi’nin kapılarında bulunan ve üzerinde “Gazi ve mücahitlerin meliki, kâfir ve müşriklerin düşmanı Beyazid Han Oğlu Yüce Sultan Mehmet zamanında 813 yılında, Frenk Kalesinin tahrip edilmesi (Allah’ın orayı yakmasından sonra) Zeynü’l – Hâc ve’l-Haremeyn büyük emir Timurtaş Bey’e (Allah devletini devamlı kılsın) emredildi. Her kim o kalenin (Frenk Kalesinin) imar edilmesine (yeniden yapılmasına) izin verir ve çaba sarf ederse Allah’ın melekleri ve insanların laneti onun üzerine olsun” yazılı kitabe, bugün İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı arşivinde kayıtlı bulunuyor.

Kültürel zenginlik açısından köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Samsun, bu zenginliklerini tek tek ortaya çıkararak yaşatmak ve gelecek kuşaklara emanet etmek istiyor. Günümüzde kaleden geriye ise sadece 13 metrelik sur duvarı kaldı. Sur duvarı da 2008 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce Büyük Cami çevresinde yapılan yenileme çalışmaları sırasında ortaya çıkarıldı. Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu da bir yıl sonra kale duvarının tamamını tescilleyip koruma altına almıştı.


Fotoğraf Kaynak: http://sozcu.com.tr/