8. Uluslararası Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Kurultayı İÜ’de Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE

Oturum, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı. Türkçe’nin öğrenilmesi ve öğretilmesi hususunda yapılan tezlerin ve çalışmaların incelendiği kurultayın açılış konuşması, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün tarafından yapıldı. Programın devamında, konuşmasını yapmak üzere İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat kürsüye davet edildi. Prof. Dr. Murat, Türkçenin yozlaştırılmasından bahsederek, “Deyimlerimiz, özdeyişlerimiz, atasözlerimiz oldukça zengin. Bunlar, okunarak, okutularak öğrenilmeli ve öğretilmeli” dedi.

Yeni neslin kelimeleri kısaltmasından şikâyetçi olan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat, “Dilimizi kendi aramızda da heyecanla konuşmalıyız, yabancı kelimeleri mümkün olduğunca kullanmamaya özen göstermeliyiz” açıklamalarını yaptı. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın selamlarını ileten İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, organizasyon ekibine ve misafirlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Misafir konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Cahit Kavcar, “Etkili Türkçe ve Edebiyat Öğretimi” konulu sunumunu keyifli bir sohbet eşliğinde gerçekleştirdi.
Program, 2 ve 3 Ekim tarihlerinde İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde devam etti. Türkçe ile ilgili paneller ile daha verimli hale getirilen kurultaya birçok üniversiteden öğretim üyesi katıldı.

 
Haber: Gülin MİSKET- Türkan BAHADIR
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü