7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE- İrem KALBİŞEN, Aleyna ÖNAL

Bu yıl yedincisi düzenlenen festivalin ana temasının “Adalet” olarak belirlendiği ve festivalin bu yıl yine “Yarışma, Panorama ve İz Bırakanlar” seçkisiyle seyircinin karşısına çıkarılacağı belirtildi. Konuşmacılar arasında Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in yanı sıra İÜHF Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Burhan Üstün de yer aldı. Prof. Dr. Sözüer konuşmasında festivale ev sahipliği yaptığı için İÜ’ye ve ortaklaşa çalışmalarından ötürü Anayasa Mahkemesi’ne teşekkürlerini takdim ederek sözü yeni Dekan Prof. Dr. Kendigelen’e bıraktı.

1231

Hukuk ve Sinema Dünyası Tek Platformda

Başkanvekilleri ve üyelerine, rektör yardımcısına, yurtdışından ve yurtiçinden gelen akademisyenlere ve meslektaşlarına teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Kendigelen konuşmasında, “Bu yıl yedincisi düzenlenen festival kapsamında gerçekleştirdiğimiz Hukuk Devletinin Terör ve Darbelere Karşı Korunması alt başlıklı akademik programa hoş geldiniz. Hukuk ve sinema dünyasını aynı platformda buluşturmayı amaçlayan film festivalimiz her yıl o döneme özgü değişik sorunları, hukuk ve diğer disiplinleri ele alan bir konu belirlemekte ve sinema sanatı açısından tartışmaya açmakta” dedi.

Bu festivallerin ilkinin 2011 yılında gerçekleştiğini ifade eden Prof. Dr. Kendigelen, “Festivaller daha önce ‘Geçmişle Hesaplaşma’ konusu ile başlayarak diğer yıllarda ‘Kadına Karşı Şiddet, Çocukça Adalet, Göç, Ayrımcılık, Yoksulluk’ başlıkları altında ele alındı” şeklinde konuştu.

Akademik programla eş zamanlı olarak dünya ve Türk sinemasının ceza ve adalet ilişkisini işleyen en iyi örneklerin yer aldığı 30 filmden oluşan bir seçkinin sinemaseverlerle buluşacağını kaydeden Prof. Dr. Kendigelen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Terör ve darbeler gibi çok yönlü ve karmaşık bir konunun ele alındığı bu sempozyumda toplam 20 oturuma 15 ülkeden 75 katılımcı tebliğ sunacak ve tebliğlerin tümü kısa bir zamanda kitap haline getirilecektir.”

IMG_8555

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı temsilen konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Bayram Mert Savrun ise festival ekibine, katılımcılara ve destekçilere teşekkür etti.

IMG_8563

“Terörün Dini ve Milleti Yoktur”

Şemdinli’de meydana gelen terör saldırılarını şiddetle kınadığını ve saldırılarda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dilediğini ifade ederek sözlerine başlayan Üstün, Türkiye’nin hukuk devletine sahip çıktığını ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde net bir tavır aldığını söyledi. Demokrasilerde devletin asıl görevinin temel hak ve özgürlükleri en iyi şekilde korumak olduğu değerlendirmesinde bulunan Üstün, “Güvenlik ve özgürlük birbirini tamamlayan değerlerdir. Terörün dini ve milleti yoktur. Terör, temel hak ve özgürlükleri tehdit etmektedir. Anayasa Mahkemeleri’nin görevi ise bu hakları korumaktır. Terörle mücadele bizim bu coğrafyada bağımsız ve özgür bir millet olmamız için yegane gereksinimdir” diyerek sözlerini tamamladı.

IMG_8566

Festivalde Sunulacak Filmler

Festival kapsamında yapılan “Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması”nda “Ayaz”, “Hayatın İçinde”, “Davetsiz Konuk”, “Güzel ve İtler”, “Yol Ayrımı”, “Geçmişteki Sır”, “Hemşireler”, “Rehineler”, “Erkekler Ağlamaz” ve “Mor Ufuklar” olmak üzere toplam 10 film yarışıyor. Yarışma sonucunda “En İyi Film”e 10 bin avro ödül verilecek. Feride Çiçekoğlu’nun başkanlığını üstlendiği uzun metraj film yarışması jürisinde Demet Evgar, Selman Dursun, Tarık Tufan ve Barry Ward yer alıyor.

“Altın Terazi Kısa Film Yarışması”nda ise “Cumartesi Düşü”, “Yanlış İnanç”, “Güney Kutbu”, “İki Parça”, “Mirov – İnsan”, “İçe Dönüş”, “Mutlu Kedi”, “Portakal”, “Mülteciler” ve “Yeryüzündesin Bunun Tedavisi Yok” adlı filmler yarışacak.

Yarışmanın kısa metraj bölümünde birinciye 2 bin 500 avro ödül takdim edilecek. Kısa metraj yarışmasının ana jürisi İlksen Başarır, Funda Eryiğit ve Faysal Soysal’dan oluşuyor. Ön jüride ise Korhan Bozkurt, Yosi Mizrahi ve Deniz Uğur bulunuyor.

Festivalin “Panorama”, “İz Bırakanlar” ve “Yarışma” bölümleri kapsamında toplam 30 film, Beyoğlu Atlas ve Nişantaşı City’s sinemalarında izlenime sunulacak. Panorama bölümünde de dünya festivallerinden seçilerek oluşturulan adalet temalı filmler sinemaseverlerle buluşacak.

Bu yıl seyircilerin yarışma filmleri arasından seçtiği filme ise “Habertürk Seyirci Ödülü” verilecek.

3-9 Kasım tarihleri arasında devam edecek olan sempozyum programına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

3 KASIM
http://www.icapff.com/tr/2017-2/3-kasim-2017

4 KASIM
http://www.icapff.com/tr/2017-2/4-kasim-2017

5 KASIM
http://www.icapff.com/tr/2017-2/5-kasim-2017

6 KASIM
http://www.icapff.com/tr/2017-2/6-kasim-2017

7 KASIM
http://www.icapff.com/tr/2017-2/7-kasim-2017

8 KASIM
http://www.icapff.com/tr/2017-2/8-kasim-2017

9 KASIM
http://www.icapff.com/tr/2017-2/9-kasim-2017

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız: http://www.icapff.com/tr/ana-sayfa