6. TRT Belgesel Ödülleri Sahiplerini Buldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

 

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) düzenlediği “Belgesel Ödülleri” TRT Tepebaşı stüdyosunda gerçekleşen törenle sahiplerini buldu

 

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen TRT Belgesel Ödülleri’nde İÜ İletişim Fakültesi 2’inci sınıf öğrencileri Emrullah Ecer ve Eren Akman’ın da aday olduğu ulusal amatör, ulusal profesyonel ve uluslar arası profesyonel kategori ödülleri ve onur ödülü olmak üzere 3 temel alanda on adet ödül sahiplerini buldu.

 

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, ödül vermek için çıktığı esnada yaptığı konuşmada, “Bir şeyi başlatmak zor. Onu sürdürmek daha da zor. TRT 6 yıldır bunu başarıyor. Uluslararası katılanlar ulusal katılanlardan daha fazla oldu. Belgesel ödülleri ilk düzenlendiği zaman sadece ulusal kategorideydi. İkinci senesinde ise ödüllere uluslar arası kategoriyi de ekledik. Amatör alanda üniversite öğrencileri bize çok ciddi katkı sağladı. Bu bizi mutlu ediyor. En azından gelecek adına çok sevinçliyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

DSC_0822

 

 

 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise ödül vermeden önce yaptığı kısa konuşmada, “Belgesel çalışmaları ile ilgili sürdürdükleri önemli destek nedeniyle gurur duyduğumuz kurumumuz TRT ve genel müdürüne teşekkür ederim. Belgeselciler insanlığın ayak izine, insanlık tarihine ciddi bir gök kuşağı oluşturuyorlar ve insanlığın bütün renklerini toplayarak önemli bir katkı sağlıyorlar. Gerek farklı kategorilerde ödül alanları gerekse de bu kategoride ödül alanları tebrik ederim”dedi.

 

 

 

DSC_0846

 

 

Gecede ödül alan belgeseller:

Ulusal Amatör Kategori:

İstanbul Şehir Üniversitesi Özel Ödülü: Zarok- Muhammed BEYAZDAĞ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Anadolu’nun Çatısında- Engin UĞAN

İkincilik Ödülü: Hasret Çiçekleri- Ahmet ONMAZ

En İyi Film Ödülü: Fırtına- Aydın KAPANCIK

 

Ulusal Profesyonel Kategori:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Çırak- Tayfun BELET

İkincilik Ödülü: Çalıkuşu- Mehmet Özgür CANDAN

En İyi Film Ödülü: Bu kategoride hiçbir aday ödüle layık görülmedi.

 

Uluslar arası Profesyonel Kategori:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Suyun İzi:Çin’den Gelen Üç Mektup- Luc SCHEADLER

İkincilik Ödülü:Belarus’un Sakıncalı Unsurlarının Tehlikeli Eylemleri- Madeleine SACKLER

En İyi Film Ödülü: Web Bağımlıları- Hilla MEDALİA – Shosh SHLAM