51. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR

Alanya’dan başlayan ve toplam uzunluğu bin 258 kilometre olan 51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Lampre-Merida takımının Hırvat sporcusu KristijanDurasek’in zaferiyle İstanbul’da sona erdi. 8 etaptan oluşan ve 21 profesyonel takım ile 168 bisikletçinin katıldığı zorlu yarışta İstanbul-İstanbul etabını ise 2 saat 45 dakika 3 saniyelik derece ile CajaRural takımından Luis Mas Bonet kazandı.Salcano’nun sponsorluğundaki sprint mayosu olan yeşil mayoyu Mark Cavendish, Vestel sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri mayosunu Luis Mas Bonet, THY sponsorluğundaki Tırmanış mayosu olan kırmızı mayoyu Colombia Takımı’ndan Juan Pablo Valencia kazandı.

Son bir kilometrede müthiş bir atak yapan Bonet, etabın favori olarak gösterilen Mark Cavendish’i de geride bırakırken, bitiş çizgisini geçtikten sonra gözyaşlarına boğuldu ve takım arkadaşları tarafından anında kutlandı. Etap ikinciliğini tekerlek farkıyla EtixxOuick Step Takımı’ndan Mark Cavendish, üçüncülüğü de yine CajaRuralSeguros Takımı’ndan CarlobBarberoCuesta elde etti.

Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, ödül töreninin yapıldığı Sultanahmet’ At Meydanı’na Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’la geldi. Törende konuşan Erdoğan, Türkiye’nin doğa güzellikleri ile sporun iç içe olduğu bir tur daha sona erdi. Tüm sporculara ve katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonra Erdoğan, Torku Konyaspor formalı küçük bisikletçilerle podyumda bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

IMG_20150503_114842 (Large)

Yarış boyunca görev alan helikopterler Sultanahmet’teki tören esnasında da görüldü.
Yarış boyunca görev alan helikopterler Sultanahmet’teki tören esnasında da görüldü.

201505031429_bisiklet

yzopfubv
Cumhurbaşkanı Erdoğan,turda 3 etap kazanan EtixxOuick Step Takımı’nın Büyük Britanyalı bisikletçisi Mark Cavendish’e yeşil mayo verdi.