5.Bizim Filmler Festivali Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE-Nilsu KAYA

Festival, 22.Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Öğrenci Filmleri kategorisinde En İyi Kurmaca Film ödülünü kazanan Mert Özel’in “Cemalettin Was Here” kısa filmliyle başladı. Etkinliğin ilk günü 4 oturum halinde yapılan gösterimde 12 kısa film, ikinci gününde ise 6 kısa film gösterimi gerçekleşti. Oturumların ardından filmlerin temsilcileriyle söyleşi gerçekleştirildi. Temsilciler filmlerin yapım aşamalarından bahsettikten sonra izleyicilerin eleştirilerini dinleyerek sorularını cevapladı.

2

İstanbul Üniversitesi Radyo,Televizyon ve Sinema Bölümü Sinema Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Akbulut, “İletişim fakültelerinin üretmiş olduğu filmlerin üzerine konuşulmasını önemli buluyorum” dedi. Öğrencilerin filmleri dersi geçmek ya da mezun olmak için yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Akbulut, bu nedenle filmlerin çok ciddiye alınmadan çekildiğini ifade etti.

Festivalin son oturumunda İÜ İletişim Fakültesi Radyo,Televizyon ve Sinema Bölümü Sinema Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlkay Nişancı’nın yönetmenliğini gerçekleştirdiği “Bir Festival Masalı” belgeselinin gösterimi yapıldı. Yrd. Doç. Dr. Nişancı, film gösteriminin ardından, belgeselin yapım aşamasından söz etti.