4. Üstün Zekâlı ve Yeteneklilerin Eğitimi Kongresi Düzenleniyor

AJANS ÜNİVERSİTE Esra MUTLU- Burcu GÜLER

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kongre Kültür Merkezi’nde Kongre’nin açılış konuşmasını yapan İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) Özel Eğitim Bölüm Başkanı ve Kongre Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serap Emir, ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Emir, “Kongrenin amacı, üstün yetenekli öğrencilerin eğitiminde edinilen deneyimlerin ve yapılan araştırmaların paylaşılmasını sağlamak, bu konularda tüm katılımcılara yeni bakış açıları kazandırmaktır. Üstün zekâlıların eğitimine dair kongreler son zamanlarda artmıştır. Bu duyarlılık ve çalışmalar bizleri mutlu etmektedir” dedi.

DSC_0031

Yrd. Doç. Dr. Emir’in ardından konuşma yapan İÜ HAYEF Dekanı Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, “Üstan zekâlıların eğitimi ülkemizde gecikmiş bir alan. Yurtdışında da aslında çok yaygın değil fakat bizim ülkemizde olanından daha sistematik, daha önce başlamış ve daha örgütlü bir şekilde ilerliyor. Fakültemizde de Üstün Zekâlıların Eğitimi Anabilim Dalı hocamız Prof. Dr. Ümit Davaslıgil tarafından açıldı” diyerek üstün zekâlılar konusunda duyarlılık kazandırılması için anabilim dalının ve bu kongrenin önemli olduğunu vurguladı.

DSC_0032

Prof. Dr. Dilidüzgün’ün ardından konuşan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, “Üstün zekâlı ve yetenekli öğrenciler konusunda yapılan çalışmalar kutsaldır. Üstün zekâlı çocuklarımızın eğitiminde hızımızı azaltmamalı tam tersi şekilde bu hızın kaza yapmamasını, öğrencinin kendisi, ailesi ve insanlığın geleceğine pozitif katkı sağlamasında yardımcı olmalıyız” dedi. Üniversite yönetimi olarak bu alanda yapılan çalışmaların her zaman arkalarında olduklarını belirten Prof. Dr. Güloğlu, kongreyi düzenleyenlere ve kongreye katılan kişileri teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

DSC_0041
Törene katılan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muhammer Yıldız ise “Eğitim camiası olarak ihtiyacımız olan, yapmak istediğimiz ama insan kaynakları ve fiziki donanım açısından yapamadığımız bu toplantıları bugün burada hep birlikte yapıyoruz” diyerek bu kongrede bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Dr. Yıldız, konuşmasında ülkeler açısından son derece önemli olan insan kaynaklarının, bilgi teknolojisinin büyük bir hızla geliştiği bu dönemde değerlerimizi dünyaya taşıyacak insanlar yetiştirmenin önemli olduğunu söyledi. Yetiştirilecek insanlar arasında üstün zekâlı ve yeteneklilerin önemli bir unsur olduğunu söyleyen Dr. Yıldız konuşmasında ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu alanda yaptığı çalışmalardan bahsetti.

DSC_0048
Konuşmalar bittikten sonra Dr. Yıldız ve Prof. Dr. Güloğlu tarafından kongre sponsorlarına teşekkür plaketleri verildi. Kongre 22-25 Eylül tarihleri arasında devam edecek.

DSC_0057