“4. Uluslararası Yönetim Bilişim Sistemleri” Konferansı Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR

İÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını BUYAMER Merkez Müdürü Prof. Dr. Sevinç Gülseçen yaptı. Yönetim Bilişim Sistemleri alanındaki ilk kurumsallaşmanın 1991 yılında işletme enformatiği ile başladığını belirten Prof. Dr. Gülseçen, yine bu alanda 30 ile 40 arasında bölüm bulunduğunu söyledi. Geçtiğimiz senelerde düzenlenen konferanslara değinen Prof. Dr. Gülseçen, konferansın TÜBİTAK 2223-B programı ile desteklendiğini de sözlerine ekledi. Konferans içeriğinin 25 bildiri, 1 poster, 5 panel ve 1 eğitim oturumlarından oluşacağını söyleyen Prof. Dr. Gülseçen, “Sosyal programlarımızla da sizlere unutamayacağınız anlar vermek istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

DSC_0110

Prof. Dr. Gülseçen’in ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Turkey Chapter of Association for Information Systems (TRAIS) Başkanı Prof. Dr. Aslı Sencer, TRAIS’in bilişim sistemleri alanında dünyanın en büyük topluluğu olduğunu vurguladı. Akademisyenlerin yanı sıra profesyonellerle de çalışıldığını kaydeden Prof. Dr. Sencer, bu bağlamda sektörel işbirliklerinin güçlü olduğunu söyledi. “Amacımız, akademisyenlerimizin uluslararası alanda yayın yapabilir hale gelmelerini sağlamaktır” diyen Prof. Dr. Sencer, önümüzdeki aylarda iki workshop yapılacağını da duyurdu. Konuşmasının ardından Prof. Dr. Sencer’e belgesi Türkiye Bilişim Vakfı Genel Sekreterliği Ankara Temsilcisi Dr. Aydın Kolat tarafından takdim edildi.

DSC_0121

Prof. Dr. Sencer’den kürsüyü devralan Aruba Networks Ülke Müdürü Ersin Uyar, öncelikle sunumunu gerçekleştirdi. Türkiye’de dijital dönüşümün öneminden bahseden Uyar, “Dönüşümden uzak olan sektör yoktur” dedi. Günden güne değişen yaşam şartları ve teknolojik sistemler ile birlikte firmaların da bir değişim sürecine girdiğini vurgulayan Uyar, endüstri 4.0’ı destekleyen 9 ana unsurdan bahsetti. Bu unsurlar arasında siber güvenliğin ilk sırada önem arz ettiğini de sözlerine ekleyen Uyar, “Tüm endüstriler dijital transformasyondan etkilenecek” dedi. Ersin Uyar’a teşekkür belgesi İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük tarafından verildi.

DSC_0190

Dijital Olan Her Şey Kazandıracak ve Kazanacak”

Ersin Uyar’ın ardından konuşmasını yapmak üzere Havelsan Teknoloji ve Akademi Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin kürsüye davet edildi. Havelsan’ın devletin dijital dönüşümünde öncü firmalardan biri olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özbilgin, “Yönetim Bilişim Sistemlerinde çalışan bir öğretim üyesi olarak, kendi alanımdaki bu konferansta bir bakıma akademi dünyasındaki ailemle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi. Havelsan’ın çalışmalarından bahseden Doç. Dr. Özbilgin, bu konferansın akademik dünyaya ve sanayiye oldukça katkı sağlayacağını vurguladı ve ekledi: “Dijital olan kazandıracak ve kazanacak.” Ardından Doç. Dr. Özbilgin’e Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

DSC_0206df

Konferansın ilk oturumunun son konuşmacısı Endicott College Öğretim Üyesi Dr. J.R. Reagan oldu. Dr. Reagan Skype aracılığı ile misafir konuşmacı olarak bildirisini sundu.

DSC_0197