4. Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN,Caner ERDOĞAN

İstanbul Şişli Radisson Blu Otel’de düzenlenen konferansın ilk oturumunda “Çocuk Programcılığında Aile Faktörü” konuşuldu.

İlk konuşmacı Abdullah Mert,çocuk medyasında ebeveynlerin katılımının öneminden söz etti.

Günümüzde yapılan araştırmaların sonucunda televizyonun çocukları büyük etki altına aldığını belirten Mert,yalnızca çocukların çocuk programlarından değil ebeveynlerin izlediği dizilerden,filmlerden ve haberlerden de etkilendiğini söyledi.

“Yasak Değil Sınırlama”

Mert, “Ebeveynler, çocukları televizyon konusunda yönlendirmeli ve ancak kesinlikle yasaklayıcı olmamalıdır. Yalnızca yasak kelimesi bile çocuklar için yeterince korkutucu olurken onlara yasaklar koymak kötü sonuçlara yol açabilir.Bu yüzden çocuklarda medya kullanımında yasaklar koymak yerine belirli sınırlamalar getirilmelidir” dedi.

İkinci konuşmacı Jan Willem Bult, çocuk hikayelerinin dünya çapında birleştirici etkisine değindi.

Bult ,”Çocuklara gerçek ve öğretici hikayeler anlatılmalıdır bu hikayeler çocuğun dikkatini çeker. Hikaye anlatımlarını da ebeveynler ne kadar eğlenceli ve ilgi çekici hale getirirlerse hem ebeveyn hem çocuk eğlenceli vakit geçirmiş olur.Bu ilişki de aile bağlarını kuvvetlendirir” diye konuştu.

DSC_0196

“Çocuk Medyası Çocuktan Çocuğa Olmalı”

Üçüncü konuşmacı olan Ako Sirini, çocuk programlarının, çocukların birbirini sevmesi, benimsemesini öğreten programlar yayınlaması gerektiğini söyledi ve “Çocuk medyası çocuktan çocuğa olmalı. Çoğu durumda olduğu gibi yetişkinden çocuğa olmamalı” diye ekledi.

Sirini’nin ardından konuşan Hatice Zeynep İnan, okul öncesi döneme yönelik olarak hazırlanan çizgi filmlerin eğlenme ve öğretme işlevinin yanında çocuğun gelişim alanlarına ve gerçek hayat deneyimlerine katkı sağlaması gerektiğini belirtti.

DSC_0198

“Çocuklar İçin Eğlenmek İhtiyaçtır”

İnan,”Sevgi, mutluluk ve eğlenmek okul öncesi çocukların temel ihtiyacıdır.Çocuklar için hem içerik hem görsel olarak zengin çizgi filmler hazırlanmalıdır.Böylece çocukları eğlendirirken aynı zamanda sağlıklı gelişimlerine de desteklemelidir” dedi.

Son konuşmacı Obaiy Hashem, çocuklar için ilham verici programlar yayınlanmasının önemini vurguladı.İlham verici programların çocukların hayal gücünü geliştirdiğini ifade eden Hashem, hayal gücü gelişen çocukların hayatlarında daha başarılı bireyler olabileceğini söyledi.

DSC_0202

Konferansın ikinci oturumunda ise İçerik Üretiminde Geleneksel Anlatım Biçimleri: Masallar ve Ninniler konusu işlendi.