4. Sosyal Bilimler Teşvik Ödülleri Sahiplerini Buldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif KARAKOÇ

Akademisyenlerden oluşan jürinin 3 makale ve tezi ödüllendirdiği törende Araş. Gör. Oğuz Göksu, tezler kategorisinde İÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Özkan’ın danışmanlığında hazırladığı “Siyasal İletişim Uygulamalarında Siyasal Kültürün Rolü” adlı teziyle ikincilik ödülüne layık görüldü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın katılımlarıyla 20 Mart 2014’te Ankara Rixos Otel’de gerçekleştirilen törende Araş. Gör. Göksu, ödülünü Bülent Arınç’tan aldı.

oğuz2

“Genç bilim insanı adayları için bu tip çalışmalar, motivasyon kaynağı olarak önem taşıyor” diyen Araş. Gör. Göksu, aldığı ödülün işine olan saygısını arttırdığını ve sonraki çalışmaları için ciddi oranda teşvik edici olduğunu söyledi. Elde ettiği başarının, aynı yolda ilerleyen genç bilim insanlarına yol gösterici olmasını arzulayan Araş. Gör. Göksu, “Törende İstanbul Üniversitesi’ni temsil etmek benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Elbette ödül almanın yanında, protokolde önemli isimlerin arasında yer almak da başka bir motivasyon ve mutluluk kaynağıdır” diye konuştu.

DSC_0315

Çalışmaları değerlendiren jüride; Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Musa Eken, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Üsküdar Üniversitesi’nden Prof. Dr. İzzet Bozkurt, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Coşkun Çakır ve Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuncay Önder isimleri yer aldı.

Ödül töreninde, “Afrika’ya Yönelik Türk Dış Politikasında Süreklilik ve Değişim” makalesiyle Kieran E. Uchehara’yı birinci, “Yapılandırmacı Perspektiften Kamu Diplomasisi ve Türkiye: ABD Yazılı Basınından Yansımalar” makalesiyle Samet Kavoğlu’nu ikinci, “Globalisation as an Agent of Party Ideological Change: The case of the Turkish Religious Right” makalesiyle Hakan Köni üçüncü oldu.

Tezlerde ise Hüsamettin Aslan “Brezilya’nın Anatomisi ve Lula da Silva (İşçi Partisi) ile Recep Tayyip Erdoğan (AK Parti) Hükümetlerinin Karşılaştırılması” ile birinci, Hüseyin Şeyhanlıoğlu da “Demokrat Parti ve Siyasal Muhafazakarlık” ile üçüncü oldu.

Törende, birincilere 10 bin lira, ikincilere 7 bin 500 lira, üçüncülere ise 5 bin lira para ödülü verildi.