4. Psikeart Günleri’nin İkinci Günü Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE – Ahmet Çağatay BAYRAKTAR – Begüm ERGİNBAY

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Emin Önder’in yaptığı oturumda travmatize edilen rollerin oyuncu üzerindeki etkileri üzerine konuşan Meltem Cumbul hem yabancı hem de yerli sinemadan örnekler verdi. Yönetmen Alfred Hitchcock’un sahneyi gerçekçi kılmak adına aktöre haber vermeden saldırması, Kuşlar filminde ise aktörün gerçekten kuşlar tarafından saldırıya uğraması gibi örnekler verdi.

_DSC0181

Kadın oyunculara yönelik cinsiyetçi yaklaşım konulu sunumunda Gonca Vuslateri konu hakkındaki düşüncelerini açıklamadan önce Türk sinemasında kadının yerine değindi ve sinema tarihindeki kadın tiplerinden örnekler verdi.

_DSC0190

Dr. Hira Selma Kalkan ise popülerlik ve ruhsal travmadan bahsetti. “Ne kadar biliniyorsak o kadar güçlü hissediyoruz” diyen Dr. Kalkan görünür olma halinin bir süre sonra istenmediğine ve kişiyi travmatize etmeye başladığına dikkat çekti.

_DSC0207

Oyunculuk ve çalışma koşulları, beklenen tehlike: tükenmişlik ve mobbing üzerine konuşmak üzere sözü alan Agah Aydın öncelikle insan psikolojisine dair bazı anekdotlar verdi. İnsan mutlak olarak ötekine muhtaç olan belki de tek varlık olduğunu söyleyen Dr. Aydın “biz elalemi dikkate alarak yaşayan varlıklarız” dedi. “İnsanı insan yapan eksik olmasıdır” diyerek sözü sanata getiren Dr. Aydın öykülerin Tanzimat’tan itibaren yalılarda geçtiğini bununda gerçekte böyle bir şeyin var olmamasından kaynaklandığını dile getirdi. Gerçeğe bakmanın zor olduğunu bu yüzden dizilerde hakikate dokunmak yerine aşk eğretilemelerine yer verilmediğini söyledi.

_DSC0223

Oturumun sonlanmasından sonra katılımcılar kokteyle katıldılar. Kokteylin ardından sunuculuğunu Ceyda Düvenci’nin yaptığı ödül törenine geçildi. 2009 yılından beri yayında olan Psikeart dergisini hayranlığını ifade eden Düvenci derginin çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. 2012 yılından beri düzenlenen bu etkinlikte ilk kez kısa film yarışmasına yer verildiğini dile getirdi. Kazananları açıklamadan önce sözü, derginin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Emin Önder’e verdi.

_DSC0234

Okurlar bizi desteklediği sürece dergimizi ve etkinliklerimiz sürdüreceğiz diyen Prof. Dr. Önder konu tematik olmak üzere bu günleri tartışmaların, panellerin olacağı bir film festivaline dönüştürme düşüncesinden bahsetti. “Bize destek olanlara özellikle Psikeart yazarlarına binlerce teşekkür ediyorum. İÜ İletişim Fakültesi’ndeki bütün öğretim üyelerine özellikle Prof. Dr. Nilüfer Timisi’ye teşekkür ediyorum.” dedi. Meltem Cumbul, Oyuncular Sendikası, Mediacat, Beşiktaş Belediyesi gibi katkı sağlayanlara da ayrıca teşekkür etti.

_DSC0258

Kürsüye çıkan Prof. Dr. Nilüfer Timisi konuşmasında “sinema eğitimimizin bir parçası. Sinemayı analiz ederken birçok teknik kullanıyoruz. Bunlardan bir de psikoanaliz” derken bu etkinliğin katkısını vurguladı. Katılımcılara ve katkılarından dolayı herkese teşekkür eden Prof. Dr. Timisi bu işbirliğinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. “Gelecek yıllarda bu festivalin bir parçası olmaktan mutluluk duyarım” dedi.

Ceyda Düvenci birincisi düzenlenmesine rağmen 144 film başvurusunun takdire şayan olduğunu söyledi. Başkanlığını Meltem Cumbul’un yaptığı Yüksel Aksu, Taha Altaylı, Prof. Dr. M. Emin Önder, Tan Tolga Demirci, Mete Çubukçu, Doç. Dr. Ahsen Deniz Morva Kablamacı, Elif Dağdeviren, Doç. Dr. Bedirhan Üstün’den oluşan Psikeart Jürisi’nin belirlediği filmlere birincilik ve mansiyon ödülleri verildi.

_DSC0291

Ödülü vermeden önce 10 film arasından seçim yaparken nelere baktıklarını anlatan Meltem Cumbul travmalar anlatılırken nasıl bir gözle bakıldığına, sembollerin nerde saklı olduğuna ve oyuculuklara baktıklarını söyledi. “Dereceye giremediyseniz yılmayın devam edin” diye ekledi.

Geceyi ölümsüzleştirmek adına Psikeart dergileriyle birlikte özçekim yapıldı. Mansiyon Ödülü’nü alan kısa film merdivenler oldu. Birincilik ödülü Dört Yapraklı Yonca ile Hakan Berber’in oldu. Ödülünü Yüksel Aksu’nun elinden alan Hakan Berber’in Aksu ile benzerliği dikkat çekti. Berber konuşmasında heyecanını dile getirdi.

_DSC0355

Ödül alan filmlerinin gösteriminin ardından Golden Horn Brass mini bir konser verdi.

_DSC0372