4 Kıtaya Petek Makinesi İhraç Ediliyor

Ordu’da 1971 yılından Tevfik Güngör tarafından küçük el tezgâhlarıyla yapımına başlanan bugün oğlu Osman Güngör’ün başında bulunduğu firma tarafından gerçekleştirilen petek makinesi, Türk makine mühendislerini elinde son teknoloji ile şekillenerek; Latin Amerika’dan Uzak Doğu’ya Avrupa’dan Afrika’ya kadar dört kıtaya satılıyor.

Ordu’da 1. Sanayi Sitesi’nde 200 metrekare alanı bulunan fabrikada üretimi yapılan petek makineleri 2010 yılından itibaren yurt dışına ihraç ediliyor. Ordu’da üretilen ve “Made In Turkey” damgalı petek makineleri aradan geçen 4 yılda Latin Amerika’da Şili, Kostarika Meksika; Uzak Doğu’da Çin, Myammar, Vietnam; Afrika’da Mısır, Etiyopya; Orta Asya’da Özbekistan, Azerbaycan, Gürcistan, Rusya; Avrupa’da İsviçre, Almanya, Portekiz, Slovenya, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Sırbistan, Kosova, Makedonya ve KKTC’ye ihraç edildi. 

Firma sahibi Osman Güngör, 1994 yılından itibaren 4 yıl boyunca ARGE makine imalatı yaptıktan sonra seri petek makinesi üretimine geçtiklerini ve 2010 yılına kadar Türkiye’nin bütün illerine satış yaptıklarını belirtti. Halen Ordu’da 1. Sanayi Sitesi’nde 200 metrekarelik fabrikada üretim yaptıklarını, Ordu Organize Sanayi Bölgesi’ne geçerek üretim ve ihracatı artırmayı hedeflediklerini söyledi. 

Kaynak: Türkiye Gazetesi