“4. Bizim Filmler Festivali” Düzenleniyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Hande HEPŞEN

İÜ İletişim Fakültesi öğrencilerinin yakın zamanda ürettiği filmlerden seçkilerin sunulduğu “4. Bizim Filmler Festivali” 20 Mayıs Çarşamba günü izleyicilerle buluştu. Toplam iki gün sürecek olan festival İÜ İletişim Fakültesi hocalarının açılış konuşmalarıyla başladı. Dışarıdan projelerin de katılma talebinde bulunduğunu belirten hocalar festivalin camiada geniş yer bulduğundan bahsetti.

Festivalde açılış konuşmasının ardından film gösterimlerine geçildi. Festivalin gösterilen ilk filmi Alihan İspiroğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Mercek” isimli kısa film oldu. Mercek filminin ardından Ulaş Bıçak’ın ismiyle aynı karakterdeki “Dingin” adlı filmi izlendi. Annesinin ölümü ardından derin yalnızlık yaşayan bir adamın hikâyesini anlatan film geçmişte çeşitli festivallerde de yer alma fırsatı buldu. İlk oturumun son filmi ise Fatih Çalışkan’ın “Bulantı” filmiydi. Filminin varoluş bulantısını anlattığından bahseden Çalışkan da “Bulantı”yı çeşitli festivallerde gösterme şansı yakalamış bir yönetmen.

İlk oturumun ardından yönetmenlerle söyleşiye geçildi. Karşılıklı soru cevaplar ve eleştirilerle geçen söyleşide yönetmenler filmlerinden ve yapım aşamasında yaşadıklarından söz etti. Film yapım aşamasında yaşanan zorlukları, teknik imkânsızlıkları dile getiren yönetmenler hangi zorluk yaşanırsa yaşansın film yapmaktan vazgeçmediklerini hep daha ileriye gittiklerini belirttiler.