35. İstanbul Film Festivali Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER

Bu sene festival programında 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alıyor. Toplamda 221 film gösteriminin yapılacağı festivalde, konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere kadar pek çok etkinlik de yer alacak.

35. İstanbul Film Festivali’nde Akbank Galaları, Yıllara Meydan Okuyanlar, Dünya Festivallerinden, Genç Ustalar, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Antidepresan, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümlerinin yanı sıra bu yıla özel bölümler de yer alıyor. “Musikişinas” bölümünde müziği hayatlarının ayrılmaz bir parçası kılanların hikâyelerinin bir araya toplandığı 8 film izleyiciyle buluşacak. “Gömülü Hazineler” bölümünde ise Alkan Avcıoğlu’nun küratörlüğünü üstlendiği, sinema tarihinin varlığı az bilinen, yasaklanmış, kaybolmuş, yıllar boyu izleyici karşısına çıkmamış filmler gün ışığına çıkarılacak. “Işığın Peşinde 70’ler Amerikan Avangard Sineması” bölümünde Burak Çevik küratörlüğünde, deneysel sinemayı daha iyi anlamak için bu özel türün 70’li yıllarda en verimli zamanlarını geçiren Amerikan avangard sinemasının öncü isimlerinin filmlerini bir araya getiriyor. Stan Brakhage, Michael Snow, Ken Jacobs, Robert Breer, Hollis, , Stan Van Der Beek gibi ustaların filmleri, Türkiye’de ilk defa İstanbul Film Festivali aracılığıyla sinemaseverlerle bulaşabilecek. “Otto Preminger: Bir Yönetmenin Anatomisi” bölümünde sinema tarihinin en özgün, en bağımsız ve en yaratıcı yönetmenlerinden Otto Preminger’i, ölümünün 30. yıldönümünde, 10 önemli filminin yer aldığı özel bir bölümle anıyor.

Festivalin önemli bölümlerinden biri olan “Türk Klasikleri Yeniden” bölümünde Zeki Ökten’in yönettiği, başrollerini Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz’in paylaştığı, Şenel Gökkaya, Levent Yalman, Yaman Okay, Erol Demiröz, Levent İnanır, Savaş Yurttaş’ın da rol aldığı 1978 yapımı “Sürü” filmi yenilenmiş kopyasından gösterilecek. Atlas Post Production tarafından restore edilen film, Tuncel Kurtiz’in 80. doğum yılı olan 2016’da, yapımından 38 yıl sonra yeniden beyazperdede izleyiciyle buluşacak. 1979 Locarno ve 1980 Antwerp film festivallerinde ödüllendirilen Sürü filmi 1980 Antalya Film Festivali’nde de En İyi Film dahil altı dalda ödül kazandı. Yapımcılığını da Yılmaz Güney’in üstlendiği filmin yönetmen yardımcısı Ali Özgentürk, görüntü yönetmeni İzzet Akay, kurgucusu ise Özdemir Arıtan.

Bu sene festivalde Sinema Onur Ödülleri, oyuncu Suzan Avcı, yönetmen Ülkü Erakalın, yapımcı Şerafettin Gür, oyuncu Perran Kutman ve seslendirme sanatçısı ve oyuncu Jeyan Ayral Tözüm’e verilecek. Festivalde onur ödüllerini alan sanatçıların filmleri de gösterilecek.

Toplam 10 mekânda gerçekleşecek olan festivalde, bu seneki temadan yola çıkarak oluşturulan etkinlikte, sinemaseverler kendi hayatlarında iz bırakan filmlerin dövmelerini yaptırabilecekler. İzleyiciler, festival biletlerini gösterip dövme sanatçılarından randevu alarak, dövmelerini indirimli yaptırabilecekler.

Fotoğraf Kaynak: http://film.iksv.org/