32.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Açılıyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Seda Orman

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 2-10 Kasım 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi – Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı; 690 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 300 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını 2 Kasım 2013 Cumartesi günü kitapseverlere açıyor.
ONUR YAZARI PROF. DR. TANER TİMUR VE TEMA “GEÇMİŞTEKİ GELECEK”
Kitap Fuarları Danışma Kurulu tarafından alınan kararla tarihçi akademisyen Prof. Dr. Sayın Taner Timur 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Onur Yazarı” olarak belirlenirken fuarın ana teması ise “Tarih: Geçmişteki Gelecek” olarak kararlaştırıldı. Fuar süresince Prof. Dr. Taner Timur’un katılımıyla paneller ve söyleşiler düzenlenecek.
TANER TİMUR KİMDİR?
1958 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Taner Timur, aynı fakültede asistanlığa başlar.1968 yılında doçentliğe, 1979 yılında ise profesörlüğe yükselir. 12 Eylül darbesinin ardından görevinden istifa eden Timur çalışmalarını Paris’te sürdürür. 1992 yılında döndüğü üniversitedeki görevine 2002 yılına kadar devam eder.
Tarih alanında yaptığı çalışmalarını özellikle Osmanlı Tarihi, Türk Devrim Tarihi, Türkiye’nin Siyasal Tarihi üzerine yoğunlaştıran Timur’un çok sayıda bilimsel makalesi ve kitabı bulunmaktadır.
KONUK ÜLKE: ÇİN HALK CUMHURİYETİ
32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Konuğu olarak belirlenen Çin Halk Cumhuriyeti, 2-5 Kasım 2013 tarihleri arasında Uluslararası Salonda yer alacak. Çin’den 100’ün üzerinde yayınevi katılırken fuar süresince yazarların katılımıyla etkinlikler düzenlenecek. Çin edebiyatının önemli isimleri fuarın konuğu olacak. Çin Halk Cumhuriyeti yayın sektörünün önde gelen temsilcileri, Türkiye’den yayıncılarla bir araya gelerek sektörel buluşmalar gerçekleştirecek. Çin Halk Cumhuriyeti’nin programında söyleşiler, paneller, kaligrafi atölye çalışmaları, profesyonel buluşmalar ve sergiler de yer alacak.
Bu yıl, Uluslararası Salon kapsamında 28 ülkeden 200 yayınevi, telif ajansları ve yayıncı birlikleri 2-5 Kasım 2013 tarihleri arasında 12 nolu holde yer alacaktır.
FUARIN SERGİLERİ
Kitap Fuarı bu yıl birbirinden önemli sergilere ev sahipliği yapıyor. “Geçmiş Günü Elerken: Tarih Kıymet Hükmü Demektir” sergisi Cumhuriyet döneminin en uzun soluklu yayını Büyük Doğu Dergisi’nin uzak ve yakın geçmişe dair tespit ve kıymet hükümlerini barındıran bazı kapak ve iç sahifede yer almış bilgi ve belge örnekleri sergilenecektir.
Bu yıl, Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesinin 90. yıldönümü olması sebebiyle Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından hazırlanan “Hasretin İki Yakası-Mübadil Aile Öyküleri” adlı sergi, 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşuyor. Sergi, Türkiye’den Yunanistan’a ve Yunanistan’dan Türkiye’ye göç eden yaklaşık 70 mübadilin göç öykülerinin özetlerinden ve aile albümlerindeki fotoğraflardan oluşuyor.
UNESCO tarafından kutlama ve anma programına alınan Piri Reis’in 1513 tarihli Dünya Haritası’nın 500. yılı olarak TÜYAP ve Boyut Yayınları tarafından “Piri Reis: 500 Yaşında” sergisi kitapseverlerle buluşacak.
Fotoğraf sanatçısı James Robertson’ın, ikinci vatanı olan İstanbul’u tüm gerçekliğiyle, eşsiz güzellikleri ve sayısız ilginçlikleriyle çelişkilerin bir arada yaşadığı bir şehir olarak objektifine yansıttığı kareler “James Robertson’un Objektifinden 19. yüzyıl İstanbul’u” sergisi ile fuarda ziyaretçilerle buluşacaktır. TÜYAP tarafından düzenlenen serginin küratörlüğünü Fahri Aral, tasarımını Sadık Karamustafa üstlenmektedir.
Tarih araştırmacısı Atilla Oral’ın hazırladığı “İşgalden Kurtuluşa İstanbul” sergisi İngiliz ve Fransız işgalciler tarafından çekilen fotoğraflar ve saklanan belgelerden oluşuyor.
FUAR SAATLERİ DEĞİŞTİ
32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. İstanbul Kitap Fuarı, kapanış günü olan 10 Kasım 2013 Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecektir.
32. İstanbul Kitap Fuarında yer alan yazar ve şairlerin imza günü listesine http://www.istanbulkitapfuari.com/index.php?main=imza adresinden ulaşılabilir.

resim