3. İstanbul Tasarım Bienali Devam Ediyor

 AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP, Mehmet TOSUN

Colombia Üniversitesi’nden mimarlık tarihçisi Beatriz Colomina ve mimarlık teorisyeni Mark Wigley küratörlüğünde “BİZ İNSAN MIYIZ?: Türümüzün Tasarımı: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl manifestosuyla hareket eden bienal, insanın 200 bin yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceliyor.

Bienalde 6 kıta ve 13 ülkeden 250’nin üzerinde katılımcı 70’in üzerinde projesiyle yer alıyor. Bienal katılımcıları arasında tasarımcıların yanı sıra tarihçiler, arkeologlar, koreograflar ve bilim insanları da bulunuyor. Sergilenen projeler, tasarımın insan hayatına, bedenine, yaşadığı gezegeni ve zamanı nasıl radikal değişikliklere uğrattığını gösteriyor. Bienalin en dikkat çekici unsuru Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’ndaki “Haritadan Belli” adlı çalışma oldu. Söz konusu çalışmaya, Mart 2016 tarihli bir haberde geçen dört yıl boyunca bombalar altında yaşadıktan sonra önce Türkiye’ye, oradan Midilli’ye geçen Suriyeli Raife al-Baltajy’in dramatik hikayesine not düşüldü.

Bienal sergileri ücretsiz olarak Galata Rum İlköğretim Okulu,Studio-X İstanbul, Alt Sanat Mekanı,Depo ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde faaliyet gösteriyor. 22 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında aktif olan Bienal sergilerine ek olarak panel, söyleşi, Tasarım Rotaları ve Yaratıcı Mahalle Programları düzenlenecek.