28. Genç İletişimciler Yarışması’nda Ödül Kazanan Enes Ünal, Projesini Anlattı

AJANS ÜNİVERSİTE – Burcu GÜLER

Fotoğraf: Oğulcan ÇOKSAYAR

İletişim fakültesi öğrencilerinin katıldığı, altı ana dalda düzenlenen yarışmaya bu yıl 772 proje gönderildi. İnternet yayıncılığı dalında Sosyal Medya Projesi dalında yarışmaya katılan Enes Ünal projesini ve hazırlanma sürecini anlattı.

17015146_10210492315016128_1610482008_o

Lisenin son yılında gazetecilik bölümüne merak saldığını söyleyen Enes Ünal, üniversitenin ilk yılından itibaren projeler hazırlayarak yarışmalara katıldığını ifade etti. Gazetecilikle birlikte sinemaya da ilgi duyduğunu ifade eden Ünal, üniversiteye başladığından beri pek çok kısa film yarışmasına katıldığını ve finalist olduğunu söyledi.

“Winnerview” isimli sitesini oluştururken farklı üniversitelerden okuyan kişilerden ekip kurduğunu ifade eden Ünal, “Sitenin içeriği 29 yaş altı kendi dallarında başarıya ulaşmış gençlerle röportaj yapmak ve bunları gençlere ilham vermesi açısından sitemizde yayınlamaktı” diyerek sitede röportajlar ve fotoğraflar haricinde, kısa videolara da yer verdiklerini söyledi.

Ünal, yarışmada projesinin birinci seçilmesiyle ilgili şunları söyledi: “Biz bu siteyi oluştururken sıfırdan başladık. Bu sitede hazırladığımız tüm içerikler bizim elimizden geçiyordu. Diğer katılan projeleri inceleme fırsatım oldu. Bu projelerin masaüstü çalışmalara daha yakın olduğunu düşünüyorum. Hazırladığımız sitede sadece röportajlara ve fotoğraflara yer vermedik. Bu şekilde sıradan olurdu. O yüzden yaptığımız röportajları kaydederek aynı zamanda kısa belgesel olarak yazıların içine yerleştirdik. Sitenin zengin içerikli olması bence ödülü almamızı sağladı.”

16730321_1083750705070112_202183571080080148_n

Genç iletişimciler yarışmasında ödül almanın kendisi için önemli olduğunu ifade eden Ünal, aldığı bu ödülle gerçekten bir şeyler başarabildiğini ve emeklerimin karşılığını aldığını hissettiğini söyledi. Her iletişimcinin bu tür duyguları yaşamasını gerektiğini belirten Ünal, bu ödülün kendisine en önemli katkısının prestij olduğu ifade etti.

Aynı proje ile Trt Geleceğin İletişimcileri Yarışmasına katılan Ünal, “İki tane projem vardı ve birisini seçmem gerekiyordu. Kendim sahaflar hakkında çektiğim belgesel ile katılırken, ‘Winnerview’ projesi ile de ekibimde yer alan arkadaşım başvurarak katıldı. Yarışmada belgesel fimle ödül alamadım ama  ‘Winnerview’ ile Sosyal Medya projesi dalında ikincilik ödülünü aldım” dedi.