26. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Safiye ALTINKUM

İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı ve Çağdaş Drama Derneği’nin ortaklaşa hazırladığı etkinliğin açılışı 9 Mart’ta İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Bu yıl ‘’Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet’’ teması altında düzenlenen kongrenin açılış konuşması, İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Betül Batır tarafından yapıldı. Yrd. Doç. Dr. Batır, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkeye ve eğitime katkısı olan tüm değerler için konukları 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti. İstiklal Marşı’nın da okunmasının ardından Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Nihal Kuyumcu konuştu. Sözlerine Çağdaş Drama Derneği’nin 26. yaşını kutlayarak başlayan Doç. Dr. Kuyumcu, medyada karşımıza çıkan kadın şiddetine yönelik haberlerden dolayı üzüntülü olduğunu ifade etti.

Güç ve Şiddet İletişim Biçimi Haline Geliyor

Doç. Dr. Kuyumcu, medyadaki şiddet söylemlerinin şiddeti sıradanlaştırdığından bahsederek, “Şiddete alışıyor ve alıştırılıyoruz, şiddet bir çeşit iletişim biçimi haline geliyor ve Ataerkil sistem ise bu durumu pekiştiriyor” dedi.

Çağdaş Drama Derneği Başkanı Doç. Dr. Ömer Adıgüzel’in konuşması ile devam eden etkinlikte Doç. Dr. Adıgüzel, Kongre sürecinden ve derneğin gelişiminden ve amaçlarından bahsetti. Doç. Dr. Adıgüzel, “Derneğimiz 1985 yılında kuruldu ancak resmi kuruluşu 5 Mart 1990’da yapıldı. 1985 yılında yapılan ve o zamanki adıyla “Uluslararası Eğitimde Dramatizasyon” semineri her iki yılda bir yapılarak 1990 yılına geldiğinde 3. kez yapılmıştı. O seminer sürecine katılanların büyük çoğunluğu eğitimcilerden, eğitim bilimcilerinden, çocuk gelişimcilerden ve sanatın değişik türlerinden meslektaşlarımızdan oluşuyordu. Onların bu alanı yaygınlaştırmak amacıyla niçin örgütlenmiyoruz sorularından yola çıkarak gelişen dernekleşme hareketleri sonucunda derneğimiz kurulmuş oldu. Derneğimiz başta eğitim olmak üzere tiyatro ve sosyal yaşamda yaratıcı dramayı bir yöntem ve bağımsız bir ders olarak yaygınlaştırmak amacıyla kuruldu” şeklinde konuştu.

kapak

İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Başkurt ile kongrenin açılış konuşmaları devam etti. Prof. Dr. Başkurt, şiddetin her yerde olduğundan bahsederek “Hayatının herhangi bir döneminde şiddete maruz kalan çocuklar ileride şiddeti kendilerine bir yöntem ve hayat tarzı olarak seçiyorlar” dedi.

Kongre’de öğrenciler tarafından hazırlanan “şiddet nedir?” ve “kadın erkek eşit midir?” sorularına farklı insanların verdiği cevaplarla hazırlanan bir sunum yapıldı.

Kongrenin açılış konuşmacıları arasında Prof. Dr. Üstün Dökmen de vardı. Prof. Dr. Dökmen’in sohbeti ile etkinlik devam etti. Sohbet öncesinde Prof. Dr. İrfan Başkurt, Prof. Dr. Dökmen’e Çağdaş Drama Derneği tarafından verilen yaşam boyu başarı ödülünü takdim etti. Etkinlik, 9-11 Mart tarihleri arasında devam edecek.