26.Ankara Uluslararası Film Festivali Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER- Elif KARAKOÇ

Fotoğraf- Ufuk KIVIK- Rana YAŞAR

Açılışını 23 Nisan’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki törenle yapan festivalin sunuculuğu Ceyda Düvenci üstlendi. Slovakya yapımı Kırmızı Gelincik adlı kısa filmin gösterimiyle başlayan açılış töreninde daha sonrasında konuşmalar yapıldı. Törende “Aziz Nesin Emek Ödülü”nün Haluk Bilginer’e, “Sanat Çınarı Ödülü”nün Jale Erzen’e, “Kitle İletişim Ödülü”nün  ise Fransız Kültür Merkezi ile Alman Kültür Merkezi’ne takdim edildi.

Bu yıl festivalin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında gerçekleşmesi sebebi ile “Çocuk Festivali” bölümü düzenlendi. Burada gösterimleri yapılan çocuk filmlerinin yanı sıra çocuklar için atölyelerde yapıldı. Dünya Sineması, Belgesel Film Gösterimleri, Video Sanatı ve usta isimlerle izleyicileri buluşturan FESTİLAB atölyeleri ile zengin bölümlerin olduğu festivalde katılım yoğundu.

“Dünya Sineması” bölümü kapsamında “Dünya Festivallerinden”, “Kino 2015”, “Oğuz Onaran’a Sevgiyle”, “Kristal Sınırlar”, “Uzak Köşeler”, “Usta İşi” gibi seçkilerde gösterimler yapıldı. “Oğuz Onaran’a Sevgiyle” bölümünde Ingmar Bergman’ın 1957 yapımı “Yaban Çilekleri” gösteriminin ardından söyleşi de gerçekleşti. Oğuz Onaran’ın 80. Yaşını kutlamak amacıyla Yaban Çilekleri film gösteriminin ardından Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda kutlama da yapıldı.

IMG_5770

IMG_5774 - Kopya

“Dünya Sineması” bölümünde yer alan seçkilerden biri de “Tanpınar Olsa Bu Filme Bayılırdı”. “Ahmet Hamdi Tanpınar olsa bu filme bayılırdı” diyen yazar ve akademisyenlerin seçtiği filmlerden oluşan bu seçkide , “neden?” sorusuna cevap arandı. Alain Corneau’nun yönetmenliğini yaptığı “Dünyanın Bütün Sabahları”, Jim Jarmusch’un “Dünyada Bir Gece” filmi, Luis Bunuel’in “Tristana: Seni Sevmeyeceğim” filmi, Sydney Pollack’ın yönetmeliğini yaptığı “Yüzücü”, Metin Erksan’ın “Sevmek Zamanı” ve Krzysztof Kieslowski’nin “Aşk Üzerine Kısa Bir Film” filmi seçkide yer aldı. Gösterimi yapılan filmlere farklı bir gözle, Tanpınar’ın gözüyle bakıldı.

Metin Erksan’ın “Sevmek Zamanı” filminin 2 Mayıs’ta Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda yapılan gösteriminin ardından Kurtuluş Kayalı’nın katıldığı söyleşiye başlarken oluşturulan seçkinin sorusunun “Tanpınar Olsa Bu Filme Bayılırdı” değil de “Hangi Tanpınar Film Seyrederdi” demenin daha doğru olacağını söyledi. Kayalı, “İki tane Tanpınar vardır. Bir tanesi sanatçı Tanpınar’dır. Bana göre sanatçı Tanpınar Metin Erksan filmlerini seyrederdi. Diğeri ise romancı Tanpınar’dır. Romancı Tanpınar ise Lütfi Akad filmlerini seyrederdi.” dedi. Metin Erksan’ın kendi çabalarıyla Sevmek Zamanı filmini çektiğini ve uzun yıllardır bu filmin izlenemediğini söyledi. Söyleşinin geri kalanında Ahmet Hamdi Tanpınar ve Metin Erksan arasındaki farklara ve benzerliklere değindi.

IMG_5789

IMG_5803

İKSV’nin düzenlediği 34. İstanbul Film Festivali’nde Bakur (Kuzey) filminin gösteriminin iptal edilmesinin ardından Ankara Uluslararası Film Festivali’nde adil bir yarışma olmayacağı gerekçesiyle Belgesel ve Kısa Film Yarışmaları iptal edildi. Festivalde yarışmaların iptal edilmesinde dolayı kapanış töreni de yapılmadı.