Madde Bağımlılığında Çözüm: Aile ve Bireyin İsteği

AJANS ÜNİVERSİTE-Ozan ÖZEN

Ülkemizde madde bağımlılığı ve buna bağlı görülen ölüm olayları, günümüzde son derece artmış durumda. Devlet tarafından kurulan Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) artık ihtiyaca cevap veremez hâle geldi.

İÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sosyolog Yrd. Doç. Dr. Ömer Miraç Yalman, gençlerin madde bağımlılığıyla nasıl tanıştıklarını şu sözlerle özetledi: “Temelde, hayatta yaşanan birtakım temel yoksunluk alanlarının etkisi neticesinde maddeyle tanışılıyor.”

maddeee

“Engellemek İçin Birkaç Parametreye Çözüm Bulmak Gerek”

Yrd. Doç. Dr. Yalman’a göre madde kullanımında belirli parametreler var. İlk parametre, karşılaşılan ergenlik sorunlarının, yaşanan fizyolojik ve psikolojik değişimlerin ve çalkantılı dönem unsurlarının sürükleyici oluşu. İkinci parametre, ergenlik döneminde, ailenin çocukla olan ilişkisinin zayıflaması ve belli oranlarda bu ilişkinin çatışmaya dönüşebilmesi.

Üçüncü parametreyle ilgili olarak ise şunları kaydetti: “Gençler, ergenlik döneminin getirdiği sıkıntılı ruh hâli ile derslerde başarılı olamayabiliyorlar. Bunun neticesinde gencin eğitimine devam etmemesi, sıkıntı yaşaması ve son olarak da arkadaş çevresinde madde kullanan bir arkadaşının madde kullanma teklifi ile karşılaşması, onun madde kullanımına başlamasına sebep olabiliyor. Gençler açısından madde bağımlılığını engellemek için bu parametrelere çözüm bulunmalı.”

“Madde Bağımlılığı Sadece Tıbbi Destek ile Çözülemez”

Gençlerin, madde bağımlılığından kolayca kurtulabilmelerinin mümkün olduğuna vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Yalman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Madde bağımlılığından kurtulmak, yeni bir hayata merhaba demekle mümkün olabilir. Farklı bir yaşam felsefesi benimsenmediği takdirde, genç yine madde kullanmaya devam eder. Madde kullanma tuzağına yeni düşen bir gencin bu sorundan kurtarılabilmesine yardımcı olmak bakımından ailenin ve arkadaş çevresinin üzerine önemli roller düşmektedir. Gençleri madde bağımlılığından kurtaracak en temel parametre ilgidir. Madde bağımlılığı hastalıktır; ama bu sadece tıbbi destek ile çözülecek bir sorun değildir. Bu anlamda sosyal çevre ve aile ortamı yetersizse, arkadaşlık ilişkileri ve okulla problem yaşanıyorsa, bir gencin madde bırakma sürecini olumlu şekilde tamamlama ihtimali düşüktür.”

“Bonzai, Türkiye’de Marka Olduğu İçin Biliniyor”

Bonzainin sentetik bir madde olduğunu ve laboratuvar ortamında üretildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yalman, şunları ifade etti: “Zararsızdır algısı yaratılarak piyasaya sürülen tehlikeli bir uyuşturucu maddedir. Toplumda bilinen maddelerden farklı olarak daha hızlı bağımlılık yapar. İleriki aşamada eroin kullanımını tetikleyebilir ve ortaya koyduğu birtakım fizyolojik tesirler itibarıyla vücuda çok daha hızlı zarar verir.”

Bugün bonzainin Türkiye’de çok bilindiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Yalman, “Şu an bir marka olduğu için biliniyor. Yakında bonzai yerine farklı bir şeyi konuşmaya başlayacağız. Bu isimler sürekli değişecek. Fakat biz bundan sonra Türkiye’de sentetik maddeyi konuşmaya devam edeceğiz. Oysa bundan 4-5 yıl öncesine kadar Türkiye’de sentetik maddeler tutulmuyordu, tercih edilmiyordu ve yaygın olarak piyasaya sürülemiyordu.” şeklinde konuştu.

“Apaçilerin Hayatına Dair Derinlemesine Fotoğraf Çekmeyi Amaçladık”

“Apaçi Gençlik” kitabı hakkında da konuşan Yrd. Doç Dr. Yalman, şu değerlendirmede bulundu: “Bu, Türkiye’de, 1980’lerden sonra toplum tarafından dışlanmış, daha önce ‘kıro’, ‘maganda’ olarak tanımlanan, 2000’lerden sonra ‘apaçi’ olarak nitelendirilen, madde kullanan, toplum tarafından fazla dikkate alınmayan, korkulan insanların kitabıdır. Kitapta özellikle bu gençlerin hayatına dair derinlemesine bir fotoğraf çekmeyi amaçladık.”

apaci