22. Adana Altın Koza Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

AJANS ÜNİVERSİTE

Törene Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festivalin onur konuğu Türkan Şoray; ödül alan sanatçı, yönetmen, oyuncu, yapımcılar; Türk Sineması’nın ünlü isimleri, sinema dünyası meslek örgütlenmelerinin yöneticileri ile sinemaseverler katıldı.

‘’Festivalimizi Zenginleştiren Herkese Teşekkür Ediyorum’’

Sinemaya hizmet ederken, Türk sinemasının kendi değer yapısına dikkat ederek yol almak istediklerini ifade eden Başkan Sözlü, “Kendi sanat ve sanatçısına hürmet gösteren ve Türk Sineması’nın da değerlendirildiği bir festival olarak, bu ciddi etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam etmek istiyoruz. Bugün burada emek harcamış, yarışmak için heyecan, heves duymuş yönetmenlerimiz, oyuncularımız, yapımcılarımız, sanatçılarımız var. Katılan ve festivalimizi zenginleştiren sanatçı, oyuncu, yönetmen ve yapımcıları tebrik ediyor, sanata ve Türk sinemasına katkısı olan, emek harcayan herkese çok teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Önümüzdeki sene 23.sü düzenlenecek olan Festivali ağız tadıyla; sinemaya, sanata gölge düşmeden, sevinç ve heyecanla gerçekleştirmek istediklerini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü’nün konuşmasının ardından ilk olarak usta oyuncular; Ayşen Gruda, Aytaç Arman, Sezen Cumhur Önal ve Türker İnanoğlu’na Onur Ödülleri verildi.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın kazananları; Abluka, Sarmaşık, Ana Yurdu, Kasap Havası, Yarım, Kar Korsanları, Eksik, Nefesim Kesilene Kadar filmleri oldu.

En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Ana Yurdu Filmi ile Nihal Koldaş, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Sarmaşık Filmi ile Nadir Sarıbacak, En İyi Film ödülünü Abluka, En iyi Yönetmen ödülünü Sarmaşık Filmi ile Tolga Karaçelik, En İyi Senaryo ödülünü Ana Yurdu Filmi ile Senem Tüzen, En iyi Görüntü Yönetmeni Ödülünü Ana Yurdu Filmi ile Vedat Özdemir ve Kar Korsanları Filmi ile Türksoy Gölebeyi, En İyi Sanat Yönetmeni ödülünü Abluka Filmi ile İsmail Durmaz, En İyi Müzik ödülünü Kasap Havası Filmi ile Demircan Demir ve En İyi Kurgu ödülünü Abluka Filmi ile Osman Bayraktaroğlu aldı.

Ulusal Öğrenci Yarışması En İyi Kurmaca Film Ödülü İstanbul Üniversitesi’nin

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda En İyi Kurmaca Film ödülü, İstanbul Üniversitesi Öğrencisi Mert Özel’in yönettiği “Cemalettin Was Here” filminin olurken En İyi Belgesel Film ödülünü Nursena Şimşek’in yönettiği Godesbana Filmi ile Akdeniz Üniversitesi aldı. En iyi Deneysel Film Karis Deniz Kara’nın yönettiği Renklerin Düşüşü Filmi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin, En iyi Canlandırma Film ödülü ise Osman Çubukçu ve Önder Menken’in yönetmenliğindeki Kök Filmi ile Anadolu Üniversitesi’nin oldu.

Yılmaz Güney Ödülü’nün kazananı Kar Korsanları olurken, Adana Konulu Senaryo Yarışması Birincilik ödülü Tepebağ Çıkmazı ile Hikmet Ozan Sihay’ın oldu.

KAYNAK: İHA