2015-2016 Akademik Yılı Açılışı Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE

Açılış töreni ilk olarak saat 09.15’te Merkez Kampüs içindeki Rektörlük binası önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılarak başladı. Daha sonrasında tören saat 10.00’da Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda devam etti.

14

Törende ilk olarak konuşan İÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Mühendislik Fakültesi Öğrencisi Said Berber, konuşmasına üniversitelerin varoluş sebebi olan öğrencileri temsil etmek üzere törende yer aldığını belirterek başladı. Üniversitenin önemini “Topluma yön vermeleri açısından ülkelerin vazgeçilmez kurumlarıdır” şeklinde tanımlayan Berber, İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin öğrenci kulüplerinde aktif bir şekilde üniversitenin bir parçası olmaya devam ettiğine de konuşmasında yer verdi.

Berber, konuşmasını da konseyin sloganı olan “Söyleyecek sözümüz var” cümlesiyle bitirdi.

2
Said Berber

İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen İÜ Florance Nightingale Hemşirelik Fakültesi Arş. Gör. Emine Aktaş, konuşmasına Ankara’da yaşanan olaylar doğrultusunda terörü kınayarak başladı.

“İstanbul Üniversitesi Dünya Üniversitesi Olduğunu Gösterdi”

Üniversite kavramının tanımını yapan Aktaş, yükseköğretim kurumlarının sadece meslek edinmek için bulunulan kuruluşlar olmadığını vurguladı. Eğitim, öğretim ve araştırmanın üniversitelerdeki önemine değinen Aktaş, İstanbul Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalar hakkında şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Üniversitesi, her yıl yapmış olduğu çalışmalarla dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer alarak bir dünya üniversitesi olmayı başarmıştır. Bu sırada yer alması, şüphesiz İstanbul Üniversitesinin alanında başarılı saygıdeğer akademisyenlerinin üstün çabalarıyla yürütmüş oldukları bilimsel çalışmalar ile projelerin sonucudur.”

İstanbul Üniversitesi için, öğretimin yanı sıra eğitimin en önemli parçalarından birisini bilimsel araştırmalar ve projeler üretecek nitelikli insan yetiştirmek olarak tanımlayan Aktaş, araştırma yaparken gerekli imkânlar yaratılmasının ulusal ve uluslararası alanda gerçekleşen çalışmalarda üniversiteyi temsil etme görevinde önemli rol oynadığını söyledi.

8
Arş. Gör. Emine Aktaş

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Prof. Dr. Mahmut Ak öncelikle Ankara’da meydana gelen terör saldırısında ölenlere Allah’tan rahmet yakınlarına ve Türk Milleti’ne başsağlığı diledi.

“Büyük Bir Gayret İçerisinde Olacağız”

Rektörlük döneminin ilk akademik açılış töreni olduğunu için heyecan ve mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Ak, yeni akademik yıl ile ilgili beklentilerini paylaşarak “Üniversite olarak gençlerimize en iyi olanakları sunmak, en iyi bilgileri aktarmak ve onların projelerine destek olmak için büyük bir gayret içinde olacağız. Aynı gayreti öğrencilerimizin de gösterdiğine şahit oluyorum. Bu çalışma ve gayret azminin bir örneği de geçtiğimiz günlerde İstanbul Tıp Fakültesi mezunlarımızdan Prof. Dr. Sayın Aziz Sancar’ın Kimya alanında Nobel Ödülünü alması oldu” dedi.

1
Prof. Dr. Mahmut Ak

“Nobel Ödülü Alan Türkler İstanbul Üniversitesi Mezunu”

Ülkemizde eğitim görüp Nobel alan iki Türk olduğuna da değinen Prof. Dr. Ak “İkisi de İstanbul Üniversitesi mezunu. Bu hepimizi gururlandırmıştır. İstanbul Üniversitesi 1453’ten bu yana gücünü bilimsel niteliğinden alan bir üniversite. Aynı zamanda üniversiteler bu bilimsel bilgiyi diğer kuşaklara da aktarmakla sorumludurlar Makaleler, Patentler, Kitaplar, Kuramlar gelecek kuşağa bırakacağımız önemli eserlerden bir diğeri de genç akademisyenlerimize kazandırdığımız bilimsel gelenek, bilgi ve araştırma azmidir” diye konuştu.

Gençler ilgili de temennide bulunan Prof. Dr. Ak, gençlerin daha çok okumalarını, daha çok araştırmalarını, daha çok yayın yapmalarını beklediklerini bildirdi.

44

“Eğitim Üst Düzeydedir”

İstanbul Üniversitesi’nin öğrencilerine verdiği eğitimin üst düzey olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ak “Öğretim üyelerimizin kalitesi ve verdiğiniz emekler, öğrencilerimizi hayata çok iyi bir eğitim almış olarak hazırlamaktadır. Çünkü artık hızla değişen ve dönüşen teknoloji, yeni iş alanları, yeryüzündeki yeni keşifler, yeni meslek kolları, sağlık alanı gibi birçok farklı alandaki değişim süreci eski bilgilerin hızla yok olup gitmesine neden olmaktadır. Yeni bilgiye ihtiyaç vardır. Bu durum yeni araştırmaları beraberinde getirmekte ve bu araştırmaların sonuçlarıyla yeni bilgilerin üretildiğini gözlemlemekteyiz” şeklinde konuştu.

Üniversite eğitimleri boyunca öğrenciler için önemli olanın hedefleri en iyi şekilde ortaya koyabilmek olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Ak “Belirledikleri bir hedef doğrultusunda kendilerini geliştirebilen öğrenciler mezun olduktan sonra bunun meyvelerini de toplayacaklardır. Özellikle araştırmalara yoğunlaşıp yeni projeler ortaya koyabilmek büyük kazanımlar sağlayacaktır. Öğrenciler, fark yaratan projelerle mesleki yaşantılarını da okul sıralarında garanti altına alabileceklerdir” dedi.

53

“Öğrenciler Yüreğinde Hissederek Mezun Olsun”

Üniversite olarak sosyal sorumluluğu amaç edindiklerinden bahseden Prof. Dr. Ak, şunları söyledi: “Düşünen, sosyal sorumluluğun organizasyon şeması, hedefleri, amaçları, stratejik planı içine yerleştirmiş ve bunu özellikle takip eden olmak istiyoruz. İstanbul Üniversitesi’nden mezun olan on binlerce öğrenci sosyal sorumluluğu yüreğinde hissederek mezun olsun. Her öğrencinin sosyal sorumluluk projesi yapmış olarak mezun olmasını istiyoruz. Öğrencilerin transriptlerinde sosyal sorumluluk alanı olacak. Sosyal sorumluluk projelerinde çalışan öğrencilerimizin transkriptlerinde katıldığı proje yazılacak.”

Prof. Dr. Ak, İstanbul Üniversitesi’nin en köklü eğitim kurumu olduğunu hatırlatarak sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “ Hedeflerimize birlikte ulaşmak dileklerimle, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Öte yandan yarışmalarda birçok başarı elde eden Socrat aracı da törene gelen akademisyenlerin beğenisine sunuldu.

23