2014 Yılında Neler Yaşadık?

AJANS ÜNİVERSİTE-Arş. Gör. Damla TOSYALIOĞLU

Altın Palmiye Kış Uykusu’nun Oldu: 67. Cannes Film Festivali’nde dünyanın en prestijli sinema ödülü Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Kış Uykusu”nun oldu. Ödülünü Türk gençliğine adayan Ceylan, Yılmaz Güney’den sonra 32 yılın ardından büyük ödülü Türkiye’ye getiren ikinci isim oldu.

Maden Faciaları:13 Mayıs 2014’te, Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madenindeki faciada 301 madenci vefat eti. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazasının ardından olan bu olaydan sonra 3 günlük milli yas ilan edildi.

28 Ekim 2014 tarihinde ise KaramanErmenek’te 18 madencinin kömür madeninde su altında mahsur kaldığı kaza altı ay içinde bir Türk madeninde yaşanan ikinci büyük kaza olarak tarihin sayfalarına geçti.

Selfie Çılgınlığı: 86. Oscar Ödül Töreni’nde ünlü talkshow sunucusu Ellen DeGeneres’in telefonu ile çektiği selfie geceye damgasını vurmakla kalmadı, tüm dünyada büyük bir selfie çılgınlığının başlamasına yol açtı.

Buzlu Meydan Okuma: AmyotrofikLateral Skleroz (ALS) hastalığına dikkat çekmek ve bütçeyaratabilmek amacı ile başlatılan “Icebucketchallenge” (Bir kova buz) kampanyası bu yılın en fazla ses getiren olaylarından oldu. Dünyadan pek çok ünlü simanın buzlu su videoları ile destek verdiği kampanyaya ülkemizden de çok sayıda ünlü isim katıldı.

Türkiye Musul Başkonsolosluğu saldırısı: Türkiye Musul Başkonsolosluğu’nun özel hareket polisleri tarafından korunan binasına 900’den fazla IŞİD militanı tarafından yapılan yasadışı baskında, Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın da dahil olduğu 49 kişi rehin alındı. Baskın olayından 100 gün sonra, 20 Eylül sabahında rehineler kurtarıldı.

Büyük Tahliye: Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un da aralarında olduğu Ergenokan sanıkları ve balyoz davası tutukluları tahliye edildi.

Nur Yerlitaş in İlber Ortaylı out: “Bu Tarz Benim” yarışmasının jüri üyelerinden modacı Nur Yerlitaş’ın sosyal medyada patlamalara yol açan mimikleri Nur Yerlitaş’ıncaps bayrağını İlber Ortaylı’dan almasına yol açtı.

İstanbul Boğazı’nda Tekne Battı: Türkiye’yi yasa boğan olaylardan biri iseİstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışı Rumelifeneri açıklarında batan teknenin 25 kişinin canını kaybetmesine yol açması oldu.Teknede bulunan 13 kişi ise hala kayıp.

Fields Madalyasını Alan İlk Kadın: “Matematiğin Nobeli” olarak adlandırılan Fields Matematik Ödülleri, her 4 yılda bir yıl Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenleniyor. Ödüle bu yıl, ABD’nin California eyaletindeki Stanford Üniversitesi’nde ders veren Meryem Mirzakhani layık görüldü. Meryem Mirzakhani, ödülün verilmeye başlandığı 1936 yılından bu yana ödülü alan 56 bilim insanı arasında ilk kadın matematikçi.

Rezidans İnşaatında Asansör Düştü: İstanbul’da Ali Sami Yen Stadı’nın bulunduğu arazide inşaatı devam eden binanın asansörünün zemine düşmesi üzerine 10 işçinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olay 2014 yılının en acı olayları arasında yer aldı.

86. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu: “Gravity” filmi 7 dalda ödül alırken, En İyi Film ödülünü Steve McQueen’in yönettiği “12 Years a Slave”, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü “Blue Jasmine” filmindeki performansıyla CateBlanchett, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ise “Dallas Buyer’s Club” filmindeki rolüyle MatthewMcConaughey aldı. MerylStreep ise “August: OsageCounty” filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında, 18. kez Oscar’a aday olarak kendi rekorunu yeniledi.

İnsan Yapımı Bir Araç Kurukluyıldıza İnmeyi Başardı:Avrupa Uzay Ajansı tarafından 2 Mart 2004 tarihinde fırlatılan ve Dünya’dan ayrıldıktan sonra 6 milyar kilometreden fazla yol katedenRosetta uzay aracı, 10 yıllık bir yolculuğun ardından, 6 Ağustos’ta 67P adlı kuyrukluyıldızın yörüngesine girerek, 12 Kasım’da Philae keşif aracını kuyrukluyıldızın yüzeyine indirme görevini başarıyla tamamladı. Bilim insanları bu tarihi inişten sonra Philae keşif aracınınkuyrukluyıldız yüzeyinde organik moleküller tespit ettiğini açıkladı.

Suriyeli Mülteciler: Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’daki Suriyeli mülteci sayısının 50-100 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. Özellikle kentin Avrupa Yakası’ndaki çeperinde yer alan Fatih, Bağcılar, Bahçelievler, Küçükçekmece ve Başakşehir gibi ilçeler, mültecilerin yoğunlaştığı yerler olarak biliniyor. Türkiye bugüne kadar 5 milyar dolar kaynak ayırırken yurtdışından gelen yardım miktarı 261 milyon dolarda kaldı.

Venedik Film Festivali’nde Sivas’a Jüri Özel Ödülü: İtalya’da bu yıl 71.’si düzenlenen Venedik Film Festivali’nde, Türk yönetmen Kaan Müjdeci’ninAslan adlı 11 yaşındaki çocukla Sivas isimli Kangal köpeğinin bozkırda geçen dostluk hikâyesini anlattığı “Sivas” filmi, Jüri Özel Ödülü’nü aldı.