20. Türkiye’de İnternet Konferansı İstanbul Üniversitesi’nde Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Elif Saatçıoğlu, Betül Bal

Konferans Internet Teknolojileri Derneği adına Dr. Mustafa Akgül’ün yaptığı konuşmayla başladı. Konuşmasına 20. Yılında konferansa ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesine teşekkür ederek başlayan Akgül, 1995 yılında bir hayal olarak kurulup 1997 yılında konferans olarak hayata geçtiğini söyledi. Konferansı tanımlarken, “Bilgi ve deneyimlerin aktarıldığı, sorunların paylaşıldığı bir platformdur.” İfadelerini kullanan Dr. Mustafa Akgül, internetin bilgi toplumunun oluşmasındaki en önemli olgulardan birisi olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının ardından Türkiye’de İnternet Konferansının 20. Yılı dolayısıyla Akgül’e plaket takdim edildi.

 

Processed with VSCO with hb1 preset

Ardından İnternet Derneği ISOC-TR’yi temsilen Ceren Ünal konuşmasını yapmak üzere kürsüde yerini aldı. Bir sivil toplum kuruluşu olan İnternet Society’nin Türkiye ayağı olan ISOC-TR’nin temel amacının ülke genelinde herkes için açık ve özgür internet anlayışının sağlanması ve internet teknolojilerinin ülke genelinde yaygınlaştırılıp geliştirilmesi olduğunu açıkladı. Temel plan olarak herkesi internetle buluşturmak ve internete olan güveni pekiştirme isteğinin çerçevesinde hareket ettiklerinden bahseden Ünal, kısıtlayıcı değil, güvene dayalı bir internet erişiminin temellerinin atılması gerektiğini vurguladı.

Konferansın açılış programı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Politika alanından Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz’ün konuşması ile devam etti. Konuşmasına İstanbul Üniversitesi adına 20. Türkiye’de İnternet Konferansına ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu dillendirerek başlayan Ersöz, İstanbul Üniversitesinin anlayışının özgür bir akademik ortam içerisinde akademisyenlerin bağımsızca çalışmalarını yürütebileceği bir ortam oluşturmak olduğunu söyledi. İstanbul Üniversitesi olarak ülkenin temel problemleri ve ülkedeki ani gelişmeler konusunda da bu alanda sorumluluk üstlendiği ve karar verecek merciilere yardımcı olacak çalışmalar gerçekleştirdiği hakkında bilgi verdi.

Üç gün süresince İÜ Kongre Kültür Merkezinde gerçekleşen ve farklı kurum ve kuruluşların da katılımıyla devam edecek olan konferans, internet bazlı değişik konular hakkında yapılacak olan panel ve oturumlara da ev sahipliği yapacak.

Processed with VSCO