2. Uluslararası Zihinsel Engelliler Farkındalık Eğitim Programı Başladı

AJANSÜNİVERSİTE- Emre ESER

Eğitim programında, Türk ve Amerikalı öğrenciler zihinsel engelli öğrencilerle ortak yaşam deneyimi gerçekleştirecek

İnsan Toplum ve Teknoloji Derneği’nden (İTTD) yapılan açıklamaya göre, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, University of California ve İstanbul Üniversitesi’nin de desteğiyle düzenlenen eğitim programında, Türk ve Amerikalı öğrenciler zihinsel engelli öğrencilerle ortak yaşam deneyimi gerçekleştirecek.

Eğitim programında halı dokuma, cam boyama, halk dansları, basketbol ve saç kesim-boyama gibi birçok etkinlik yer alıyor. Programda ayrıca İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin “Engelli Öğrenciler için Uzaktan Eğitim” konulu çalışması katılımcılarla paylaşılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTTD Başkanı ve program eş koordinatörü Doç. Dr. Fatih Gürsul, geçen yıl üç kurumla ortaklaşa düzenlenen uluslararası eğitim programının bu yıl 9 kurumun desteğiyle daha zengin bir hale getirildiğini belirtti.

Program eş koordinatörü Matthew T. Herbst da başta İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi olmak üzere programa desteği olan tüm kurumlara teşekkür ederek, benzer bir programın Kaliforniya’da da düzenlenmesini arzu ettiğini kaydetti.

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Samantha Smith ise bu tür programları Amerikalı ve Türk öğrenciler açısından çok önemsediklerini ifade ederek, özellikle zihinsel engelliler farkındalığı gibi çok önemli bir sosyal projede öğrencilerin ortak yaşam deneyimi sağlamalarının öğrenciler arasında güçlü bir bağ oluşturacağını vurguladı.

Eğitim programı, 28 Mart’ta sona erecek.