2. Ohrid İnsiyatifi Toplantısı Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE

Toplantı, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, Yrd. Doç. Dr. Şükrü Öner Dinç, Yrd. Doç. Dr. Musa Eren İşkodralı ve Araş. Gör. Gülce Sevi Özsoy’dan oluşan Yaylı Dörtlüsü’nün müzik resitaliyle başladı.

İki oturum halinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmalarını Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Bulgaristan Bilimler Akademisi Başkanı Acad. Stefan Vodenicharov, Ss. Cyril ve Methodius Üniversitesi Rektörü Velimir Stojkovski, Makedonya Bilimler Akademisi’nden Prof. Dr. Bojan Soptrajanov, Türkiye Bilimler Akademisi İcra Konseyi Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gül yaptılar.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet konuşmasında gerçekleştirilen toplantının Balkanlarda ve Türkiye’deki önemli kurumları bir araya getirdiğini ve farklı alanlarda yeni araştırma ve projeleri aramak ve bulmak için bir zemin hazırladığını dile getirdi. Ayrıca bu etkinliğin karşılıklı işbirliklerini güçlendireceğini ve yeni gruplarla yeni projelerin üretileceğine inandığını söyledi.
Toplantının ilk oturumunda, kurum temsilcileri kısaca kurumlarını tanıttı. TÜBİTAK Horizon 2020 Maria Sklodowska Curie Programı Ulusal İletişim Noktası adına toplantıya katılan Numan Gölükçü ikinci oturum tematik toplantılarından önce akademisyenlere ve bilim insanlarına yapılabilecek projeler konusunda bilgi verdi.

Toplantının ikinci oturumunda “Çevre ve Malzeme”, “Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji”, “Sosyal Bilimler ve Dil”, “Bilgi Teknolojileri”, “Tıp”, “İktisat” ve “Gıda Güvenliği”nden oluşan altı farklı tematik grupta akademisyen ve bilim insanları bir araya gelerek ortak projeler üzerine tartışmalarda bulundu.

Oturumların ardından tematik toplantılarda elde edilen verilerin tematik grup temsilcileri tarafından sunumu gerçekleştirildi.
Toplantıya Trakya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Türkiye Bilimler Akademisi, Bulgaristan Bilimler Akademisi, Makedonya’dan Üsküp Ss. Cyril ve Methodius Üniversitesi ve Makedonya Bilimler ve Sanat Akademisi’nin temsilcileri ve akademisyenleri katıldı.

4

5

10

11
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü