2. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Çalıştayı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Özdemir KUTLU

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Şevket Dönmez’in yaptığı konferansta “İstanbul’daki En Son Arkeolojik Buluntular” adlı sunumu Doç. Dr. Ferudun Özgümüş gerçekleştirdi. Birincisini 2013 yılında gerçekleştirdiklerini belirten Doç Dr. Özgümüş, ikincisini bu yıl organize ettikleri için rektörlüğe teşekkür etti. İstanbul’un sur içindeki arkeolojik çalışmalarında ele geçirilen ve tesadüfen bulunan arkeolojik eserleri düzenleyip derleyerek hazırladığı sunumu katılımcılarla paylaştı ve buluntuların İstanbul’un neresinde bulunduğunu gösteren harita eşliğinde sunumunu gerçekleştirdi.

DSC_0299

Yıllardır yaptıkları kazı çalışmalarının gün yüzüne ulaşması için çaba sarf ettiklerini ancak bürokratik engeller ve tarihi yapıların günümüzde özel mülkiyet olarak kullanılmasından dolayı ortaya çıkan sorunlar ile karşılaştıklarını belirten Doç. Dr. Özgümüş, buna rağmen çok iyi sonuçlar da elde ettiklerini ve tarihi yapıları günümüze kazandırdıklarını ifade etti.

DSC_0308

Çalıştay, İstanbul’daki Roma ve Bizans dönemi su sarnıçları, Kosova Ulpiana’daki kazı çalışmaları ve Bizantion’daki Yunan öncesi yerleşim sunumları ile devam etti.

DSC_0316

DSC_0311