17. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından organize edilen festivalde dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de belleklerimizi tazeleyen, bilincimizi uyaran gerçek öyküler beyazperdelere yansıyacak. Festival’de bu yıl İzleyiciler Türkiye’den katılan 19 belgesel filmin yanı sıra, Amerika, Almanya, Avusturya, Arjantin, Danimarka, Güney Afrika, İtalya, İspanya, İsrail, İsveç, Japonya, Lübnan, Meksika, ve Yunanistan’dan gelen filmleri izleyebilecekler.

Tüm gösterim ve yan etkinliklerin, her yıl olduğu gibi bu yılda ücretsiz olduğu 1001 Belgesel Film Festivali, Sahne Beşiktaş, Levent Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Sismanoglio Megaro, Aynalı Geçit ve Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi Salonlarında izlenebilecek. Festival kapsamında paneller ve atölyeler de gereçkleştirilecek.

Bu yıl 1001 Uluslararası Belgesel Film Festivali kapsamında ilk kez yer alacak olan 101 Seçkisi üniversite öğrencileri ile ilk filmlerini gerçekleştiren belgeselcilerin yapımlarından oluşuyor. Program kapsamında, jüri kararıyla belirlenecek bir filmin yönetmenine bir sonraki projesi için 3000 TL değerinde para ödülü, bir yönetmene de yine bir sonraki projesi için 6000 TL değerinde post- prodüksiyon desteği verilecek.

Kaynak : http://1001documentary.net/