16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Burcu GÜLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından organize edilen İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, bu yıl 16. kez sinemaseverlerle buluşuyor. 13 – 17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin teması “An ve Zaman” olarak belirlendi.

Beşiktaş Çarşı Meydanı’nda sinemaseverlerin katılımıyla düzenlenecek bir dizi etkinlikle açılışını yapacak olan 16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde bu yıl 15’i Türkiye ve 15’i yurtdışından olmak üzere toplam 30 film gösterilecek. Filmler, Sahne Beşiktaş, Ortaköy Kültür Merkezi (Afife Jale Salonu), Levent Kültür Merkezi (Onat Kutlar Sinema Salonu), Fransız Kültür Merkezi ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi salonlarında ücretsiz olarak izlenebilecek.

ESKİMEYEN FİLMLER

Bu yıl “An ve Zaman” temasıyla, geçtiğimiz 15 yılın hiç eskimeyen filmlerinden bir seçki sunan festival, sinemaseverleri bir kez daha tanıklığa davet ediyor. Dünyanın her yerinde ve elbette Türkiye’de de unutulmaması, üzerinde ısrarla düşünülmesi ve eyleme geçilmesi gereken konular ve olaylar, yani gerçekler hakkındaki öyküler perdeye yansırken, “zamansızlığımızda” inat etmenin gücünü, heyecanını paylaşıyoruz.

PARALEL ETKİNLİKLER

Sinema sektörünün gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen Belgesel Sinemacılar Birliği, 15 yıl boyunca düzenlediği festivallerle gerek sinemaseverlerin gerekse sektörün dikkatini çekerken, Türkiye’de belgesel sinemanın serüveni, festival aracılığıyla uluslararası bir platformda konuşulmaya; sektörün temsilcileri uluslararası muhataplarıyla bir araya gelmeye başladı.

16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, her yıl olduğu üzere, bu yıl da paralel etkinlikleriyle belgesel sinemaya gönül verenleri bir araya getirecek. Cezayir Restaurant’ta düzenlenecek olan “Türkiye – Almanya Ortak Yapım Atölyesi” ve “Online Yayıncılıkta Arşivin Önemi ve Telif Hakları Paneli” konulu buluşmalar, belgesel sinema meraklılarına açık olarak gerçekleştirilecek.

Belgesel Sinemacılar Birliği’nin bu yıl üç aşamalı olarak organize ettiği ve ilk iki aşamasını gerçekleştirdiği ‘PITCHIN’ISTANBUL Belgesel Proje Pişirme Atölyesi’nin’ üçüncü ve son aşaması, 16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali kapsamında yapılacak. 13 – 14 – 15 Kasım tarihlerinde Mikael Opstrup’ın eğitmenliğinde gerçekleştirilecek olan atölye, belgesel film projelerinin uluslararası mali kaynaklara, ortak yapım, dağıtım ve gösterim olanaklarına erişim imkânlarını artırmayı hedefliyor.