14. Filmekimi Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER

Sonbaharın habercisi olan Filmekimi’nde bu sene dünyanın farklı yerlerinden gelen 48 film gösterilecek. 2015 Cannes Film festivalinde Altın Palmiye ödülünü kazanan Sri Lanka’da iç savaştan kaçan bir adamın hayatını anlatan ‘Dheepan’, 2015 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne aday olan başrollerini Cate Blancett ve Rooney Mara’nın paylaştığı edebiyat tarihinin en büyük lezbiyen aşkını anlatan ‘Carol’, İngiliz yazar ve yönetmen Alex Garland’ın bilim kurgu filmi Ex Machina, Şili’nin bu seneki Oscar Adayı olan, Berlin Film festivalinde Büyük Jüri Ödülünü kazanan Pablo Larrain’nin filmi ‘El Club’ festivalinin öne çıkan filmlerinden.

Festivalde Türkiye Prömiyerini yapacak olan yönetmenliğini Can Evrenol’un yaptığı ‘Baskın’ ve yönetmenliğini Ben Hopkins yaptığı ‘Hasret’ filmi ile bu sene Fransa’nın Oscar Adayı olan yönetmenliğini Deniz Gamze Ergüven’in yaptığı ‘Mustang’ da yer alıyor.

Lale Kart üyelerine 16 Eylül’de başlayan bilet satışları 19 Eylül’den itibaren Atlas ve Rexx sinemaları gişelerinde satılmaya başladı. Bazı filmlere ek seanslar konulduğu festivalde film gösterimleri 2 Ekim’de başlıyor. Sadece İstanbul’da gerçekleşmeyecek festival 2-4 Ekim’de Ankara’ya, 9-12 Ekim’de İzmir’e, 16-18 Ekim’de Trabzon, 23-25 Ekim’de Edirne ve Bursa’ya uğrayacak.