13 Şubat Dünya Radyo Günü Kutlanacak

AJANS ÜNİVERSİTE – Nuran ATIŞ

13 Şubat Pazartesi Dünya Radyo Günü’ne özel İÜ İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda gerçekleşecek olan söyleşi, etkinlik ve ödül törenine Atilla Sarıkayalı, Cem Arslan ve Gökcan Sanlıman gibi isimler konuk olacak. Ayrıca İÜ İletişim Fakültesi Radyosu Radyo İletişim’de program yapan ögrencilere ödül verilecek etkinlik, 14.00-16.00 saatleri arasında gercekleşecek. Etkinlikte, “Zeki Müren’de Bizi Duyacak mi?”, “Bir Radyocu Olmak“ gibi programlar gerçekleşecek.

3 Kasım 2011’de İspanya’da gerçekleşen  bir genel konferansta UNESCO tarafından kutlanmasına karar verilen 13 Şubat Dünya Radyo Günü, 2012’de ilk defa kutlandı. 13 Şubat aynı zamanda 1946’da kurulan Birleşmiş Milletler Radyosu’nun yıldönümüdür.

Dünyanın en yaygın kitle iletişim aracı, teknolojik olarak basit ve masrafsız, her topluma ulaşabilen radyo,  günümüzde internet ve mobil uygulamalar sayesinde yaygınlaşmıştır. Radyonun toplumumuzu dışlanmış grupları başta olmak üzere en geniş kitlelere ulaşabilen, bağımsız, özgür ve çogulcu, sağlıklı toplumlar için zaruri, insan hakları ve temel özgürlüklerin geliştirilmesi için hayati olduğunu söyleyen UNESCO Genel Direktörü Irina Bokowa, radyonun önemini vurgulamaktadır.

radyoiletisim1