12 Dev Adam’a Zorlu Rakipler

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

5 Eylül 2015 – 20 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek turnuvanın kuraları çekildi. 12 Dev Adam B Grubu’nda İspanya, Sırbistan, İtalya, Almanya ve İzlanda ile eşleşti. 12 Dev Adam ilk maçını 5 Eylül’de İtalya ile oynayacak. Gruplarda ilk üç sırayı alacak takımlar bir üst sıraya yükselmeye hak kazanacak.

Ukrayna’da yapılması planlanan turnuva Ukrayna’da yaşananlar sebebiyle Ukrayna’da yapılmayacak. Grup maçlarının Almanya (Berlin), Hırvatistan (Zagreb), Letonya (Riga) ve Fransa’da (Montpellier) eleme aşamasının ve finalin Fransa’nın Lille şehrinde yapılacağı duyuruldu.

Eurobasket 2015 grup eşleşmeleri ise şu şekilde:

A Grubu: Fransa, Finlandiya, Bosna Hersek, Polonya, İsrail, Rusya

B Grubu: İspanya, Sırbistan, Türkiye, İtalya, Almanya, İzlanda

C Grubu: Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan, Makedonya, Gürcistan, Hollanda

D Grubu: Litvanya, Ukrayna, Letonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya

Rakiplerimizi Tanıyalım:

İspanya 2009 ve 2011 yıllarında düzenlenen Eurobasket turnuvalarında şampiyonluğa ulaşarak altın madalya almışlardır. 2006 yılında ise Dünya Basketbol Şampiyonası şampiyonu olmuştur. İspanya kadrosunda Sergeİbaka, RudyFernandez, Juan Carlos Navarro, SergioLLul, PauGasol, MarcGasol, FelipeReyes, RicyRubio, SergioRodriguez, JoseCalderon gibi önemli isimleri bulunduruyor.

Sırbistan’ın günümüze en yakın başarısı 2009 yılında Eurobasket’te kazandığı gümüş madalyadır. 1995, 1997, 2001 yılında Eurobasket şampiyonu, 2002 yılında ise Dünya Basketbol Şampiyonası şampiyonu olarak altın madalya kazanmışlardır. Sırbistan 2010 Eurobasket’te Türkiye ile oynadığı yarı final maçında Kerem Tunçeri’den yediği son saniye basketi ile akıllarda kalmıştır. Sırbistan kadrosunda MilosTeodosic, NenadKrstic, BogdanBogdanovic, NemanjaBjelica gibi önemli isimlere sahip.

İtalya günümüze en yakın başarısını 2003 yılındaki Eurobasket üçüncülüğü ile bronz madalya kazanarak almıştır. 1983 ve 1989 yıllarında ise Eurobasket şampiyonluğuna ulaşarak altın madalya almışlardır. İtalya DaniloGallinari, NicolaMelli, Daniel Hackett, MarcoCusin, MarcoBellinelli gibi önemli kişileri barındırıyor.

Almanya günümüze en yakın başarısını 2005 yılında gümüş madalya alarak yapmıştır. 1993 yılında ise Eurobasket şampiyonluğu ünvanı alarak altın madalyayı hak etmiştir. Geçmiş yıllarda Almaya kadrosunda Dirk Nowitzki, ChrisCaman gibi isimler bulunmuştur.

İzlanda Eurobasket’te hiç madalya kazanamayan ülkelerdendir. Tanınan oyuncuları bulunmamaktadır. Gruba son torbadan katılan ülkeler arasındadır.