101. Yılında Cesaret, Metanet, Sebat ve Zafer

AJANS ÜNİVERSİTE – Fatma ÇELİK, Batuhan DEMİRCİ

İÜ Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Program açılışında konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Malazgirt Meydan Savaşı Anadolu Kapılarının Türklere açılmasının sembolü ise, Çanakkale Zaferi’de ilelebet bu topraklarda var olacağımızın sembolüdür. Çanakkale Zaferi İÜ için önemli bir yerdedir. Okulumuzun öğrencileri Çanakkale’de şehit oldular. Bu zaferi bize armağan eden ecdadımızı anmak için toplandığımız bu günde şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Cezmi Eraslan
Prof. Dr. Cezmi Eraslan

İkinci konuşmacı İÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cezmi Eraslan ise “Söz konusu vatan savunması olduğunda gül bahçesine girer gibi şehadet şerbeti içen şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyoruz. 18 Mart bir neticedir. Cumhuriyet döneminde yapılan pek çok şeyin örneğini Çanakkale’de görüyoruz” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin Çanakkale’de kaybedilen milyonların muadilini uzun bir sure yerine koyamadığını ifade eden Prof. Dr. Eraslan, Çanakkale’yi ve onun Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan etkilerini insaf ve dikkatle değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi.

Tören İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abdülkadir Emeksiz ‘in okuduğu, ”Çanakkale Şehitlerine” şiiri ile devam etti.

Çanakkale Şahit Düşmandan Azdık, Diş İle Tırnakla Siperler Kazdık, Her Siperde Ayrı Destanlar Yazdık

_DSC0664

Çanakkale Şehitlerine şiirinin ardından Meliha Kılıç’ın solistliğinde Çanakkale Türküleri Konseri gerçekleştirildi.
Program sonunda katılımcılara Çanakkale anısına buğday ekmeği, üzüm hoşafı ikram edildi.