100 Yılın En İyi Filmi Seçiliyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Erkut KILIÇ

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, halkın oyuyla Türk Sineması’nın en iyi 100 filmini seçiyor

 

Fuat Uzkınay tarafından 1914’te çekilen ‘Ayestefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı’ adlı belgesel ile ilk adımını atan Türk sineması, bu yıl 100. yaşını kutluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kutlama etkinlikleri dolayısıyla hazırladığı proje kapsamında akademisyenler, meslek birlikleri ve sivil toplum kuruluşları Türk sinemasının en önemli 500 filmini belirledi. Bakanlık bu sayıyı 300’e indirerek, halkın oylamasına sundu. Oylama, 1 Eylül tarihine dek şu web adreslerinde sürecek: www.100yil100film.gov.tr ve www.yuzyilyuzfilm.gov.tr

 

Ulusal Sinema Müzesi açılacak

Yapılan oylamanın sonuçları ise Bakanlığın düzenleyeceği özel bir gece ile kamuoyuna duyurulacak. Düzenlenecek gecede seçilen ‘En İyi 100 Türk Filmi’ne ait afiş ve görüntüler de bir sergiyle sinemaseverlerle buluşturulacak. Ayrıca her filmden bir kostüm tekrar dikilerek kamuoyunun beğenisine sunulacak ve ardından bu kıyafetler açılacak ‘Ulusal Film Arşivi ve Sinema Müzesi’nde sergilenecek. Halkın oyuna sunulan 300 film arasında yer alan filmlerden bazıları şöyle:

 

Anayurt Oteli, Babam ve Oğlum, Bal, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Bir Zamanlar Anadolu’da, Çalgı Çengi, Çoğunluk, Dondurmam Gaymak, Duvar, Eşkıya, Filler ve Çimen, Gora, Gemide, Hababam Sınıfı, İki Dil Bir Bavul, İnek Şaban, Issız Adam, İstanbul Kanatlarımın Altında, Kelebeğin Rüyası, Malkoçoğlu, Masumiyet, Mustafa Hakkında Her şey, Neredesin Firuze, Organize İşler, Süt, Tabutta Rovaşata, Turist Ömer, Uçurtmayı Vurmasınlar, Uzak, Vizontele, Yeraltı, Yılanların Öcü, Yol, Zübük, Züğürt Ağa.