100. Yılda Sinemanın Müjdeci’si

AJANS ÜNİVERSİTE

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü alan Sivas filmi ekibini Twitter’dan kutladı. Çelik, “Bu başarı gençlere örnek olsun” dedi

 

Venedik’in Lido Yarımadası’nda 27 Ağustos’ta başlayan dünyanın en eski sinema festivali sona erdi. Başkanlığını Alexandre Desplat’ın yaptığı 71. Venedik Film Festivali jürisi, yönetmen Kaan Müjdeci’nin Aslan adlı 11 yaşındaki çocukla Sivas isimli Kangal köpeğinin bozkırda geçen dostluk hikâyesini anlattığı filmi, jüri özel ödülüne layık gördü.

OZAN’IN BABASINA ADIYORUM

İlk uzun metrajlı filmiyle jürinin beğenisini kazanan Müjdeci, ödülünü oyunculardan Ozan Çelik’in vefat eden babasına adadı. Ödül sonrası konuşan Müjdeci, “Jüriye çok teşekkür ederim. Beni destekleyen Angela ve Alberto’ya ve film ekibime teşekkür ediyorum” dedi. Filmin 11 yaşındaki başrol oyuncusu Doğan İzci, festivali takip eden uluslararası sinema yazarlarının belirlediği “Premio Bisato D’oro”da en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülmüştü.

100. YIL HEDİYESİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, film ekibini Twitter’dan tebrik etti. Çelik, “Sinemamızın 100. yılında Türk sineması büyük başarılara imza atıyor. Cannes’ın ardından bir uluslararası ödül de Venedik’ten geldi. Bakanlığımızın desteklediği, ilk uzun metrajlı filmiyle ödül alan Kaan Müjdeci’yi, 11 yaşındaki Doğan İzci’yi ve ekibi yürekten tebrik ediyor, bu başarının tüm gençlere örnek olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: AKŞAM