10. Üniminicup Basketbol Turnuvası Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE
Türkiye’nin en eski ve en köklü bilim yuvası olan İstanbul Üniversitesi yetiştirmekte olduğu binlerce öğrencinin yanı sıra toplumun tüm kesimlerine yönelik sosyal ve kültürel hizmetler de vermektedir. Üniversite bu çerçevedeki faaliyetlerinden biri 2006 yılından bu yana devam eden uniminicup minik erkekler basketbol turnuvasıdır.
Yazılı ve görsel medya tarafından yakından takip edilen turnuva Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmen tanıdığı ve destek verdiği minikler faaliyetlerindendir. Turnuvayı federasyon tarafından tayin edilen saha komiserleri ve hakemlerin yönetmesi kurumsal ciddiyeti artırmaktadır. Başlangıcından bu güne aralıksız 9 sezondur düzenlenen turnuva 3.612 minik basketbolcu, yakınları ve diğer katılımcılarla 10.000 den fazla kişiye spor heyecanını, spor ruhunu ulaştıran ve her yıl gelişerek zenginleşen bir spor olayı niteliği kazanmıştır. Son 3 yıldır final müsabakaları “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” günü çocuk şenliği olarak düzenlenmektedir. Final şöleninde 3000’ne yakın kişi 4-5 saat süreyle neşeli, hoş vakit geçirmenin yanı sıra çocuk kalbinin temiz heyecanlarını paylaşmaktadır.
Üniversitenin bu eğitim ve öğretim yılındaki çalışma felsefesi “Sorumluyuz Hepimiz” sloganı ile ifade bulan sosyal sorumluluktur. Önceki sloganı “İyi Eğitim, Centilmen Mücadele” ile birlikte üniversitenin spor anlayışını tamamlayan bu yaklaşım Uniminicup ile vücut bulmaktadır. Geçen sene düzenlenen 9. Uniminicup turnuvamızın final karşılaşmaları basketbolun mabedi olan ABDİ İPEKÇİ Spor salonunda oynanmıştır.
Bu yıl 10.uncu kez düzenlenecek olan turnuvaya katılacak 40 takım sayesinde 2003-ve yukarı doğumlu 750 çocuğa hizmet verilmiş olunacaktır.