10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

Ajans Üniversite – Efe ALTAY

Bu sene onuncusu düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1 Mayıs – 10 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da gerçekleştiriliyor.

Türkiye ve dünyanın birçok yerinden emekçilerin yaşamlarını ve mücadelelerini izleyicilerle buluşturmayı hedefleyen festival DİSK / Sine-Sen, DİSK / DEV SAGLIK-iş, DİSK / Birleşik Metal-iş, DİSK/Basın-iş, Türk-iş / Petrol-İş ,Türk-iş / Tek Gıda-iş, Türk-iş /  Kristal-iş,  KESK / SES , TTB,  Halkevleri , Sendika.Org ve ÇapulTV tarafından düzenleniyor.

Festival boyunca 22 adet uluslararası, 53 adet de Türkiye’den olmak üzere toplam 75 uzun ve kısa kurmaca film, belgesel film seyirciyle buluşuyor.

Ankara İşçi Filmleri Atölyesi tarafından üretilen bizzat işçilerin kendilerinin filmlerini çektiği 5 adet belgesel, “Soma:Bir Avuç kömür için Ömür Verenlere”, “Vedat Türkali”, “Kobane’den Sabaha Doğru (Berroj)”, “Yırca’da Zeytinlik Direnişi”, sinema emekçilerini anlatan “Motör” ve bir çok belgesel izleyiciyle buluşuyor.

“Kara Sevdalı Bulut”

Yıllardır sansür sebebiyle seyirci karşısına çıkamayan Kara Sevdalı Bulut filmi bu sene festivalde yönetmeni Muammer Özer’in söyleşisiyle beraber, emekçilerin karşısına çıktı.

İnternet Sinema Salonu Uygulaması

İşçi Filmleri Festivali bu sene ikinci defa ‘İnternet Sinema Salonu’ uygulaması gerçekleştiriliyor. 16 adet seçilen film 1 Mayıs- 10 Mayıs 2015 tarihleri arasında 22.00-00.30 saatleri arasında her gün www.capul.tv adresinde gösteriliyor.

6. Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı

Festival kapsamında Ankara’da emek ve iletişim üzerine düşünen ve siyaset üreten akademisyenler, eylemciler 9 Mayıs – 10 Mayıs 2015 tarihlerinde 6. Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı’nda bir araya gelecekler.

Gösterim Yapılan Salonlar

İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Beyoğlu Sineması, İstanbul Halkevi, Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı, Macar Kültür Merkezi, Romanya Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, TAK Tasarım Merkezi-Kadıköy, Ali İsmal Korkmaz Parkı,

Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Sinetopya, Batıkent Halkevi, Dikmen Ahmed Arif Parkı, Mamak Feyzullah Çınar Parkı,

İzmir’de Fransız Kültür Merkezi, İzmir Mimarlık Merkezi, Konak Halkevi Salonu, Menderes Kültür Merkezi, Buca Halkevi, Bilgi Atölyesi ve mahalle gösterimleri

Diyarbakır’da ise Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Sinema Salonu, Diyarbakır Evi, Sol Mekan olarak gerçekleştiriliyor.

Festival hakkında daha detaylı bilgi için http://festival.sendika.org/ adresi ziyaret edilebilir.