1. Medya Günleri Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE

1.Medya Günleri’nin ilk günü İÜ TBMYO Öğr. Gör. Hasan Yaman ve öğrencilerinin hazırladığı tanıtım filmiyle başladı. İÜ İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmalarınıİÜ TBMYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Başkanı Doç. Dr. Özgü Yolcu ve İÜ TBMYO Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Köse yaptılar.

Doç. Dr. Özgü Yolcu açılış konuşmasında, “Sektörün önde gelen isimleriyle öğrencilerimizi buluşturmak üzere böyle bir hafta organize ettik. Başta İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne, İletişim Fakültesi Dekanlığı’na ve öğretim üyelerine tek tek teşekkür ederim” diye konuştu.

Açılışta konuşan İÜ TBMYO Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Köse ise, “İlk kez düzenlediğimiz 1.Medya günleri dile çok basit geliyor  ama bugünleri hazırlamak için yoğun bir şekilde koşturduğunuzu biliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca önemli bir misyon üzerine  görev alıyorsunuz. Üniversite sanayi iş birliğini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Geleceğin medya ordusuna elemanlar  yetiştiriyorsunuz. Geleceğin medyasında yer alacak bu arkadaşlarımızın daha sıkı çalışmalar ve özgür medya çerçevesi içinde bu süreci tamamlamasını diliyorum” dedi.

m1 (3)

“Uzun İnce Bir Yoldayım” Filmi Gösterildi

Etkinlikte, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında İstanbul Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin birlikte çektiği ve “Sosyal Sorumluluk Özel Ödülü” alan  “Uzun İnce Bir Yoldayım” isimli kısa film gösterimi yapıldı.

Film gösteriminin ardından yapılan söyleşinin konuğu Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Direktörü ve Yapımcı Elif Dağdeviren oldu. Söyleşi moderatörlüğünü ise İÜ Rektör Danışmanı ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Prof. Dr. Ergün Yolcu yaptı.

Prof. Dr. Ergün Yolcu, “Söyleşiye katıldığı için Elif hanıma teşekkür ediyorum. Film için arkadaşlarımızla beraber ciddi bir çalışma yaptık. İstanbul’daki ilk gösterimi de bugüne nasip oldu. Uzun bir süredir ne zaman yapsak diye uğraşıyorduk. Galasını Elif Dağdeviren’in katkılarıyla 52. Antalya Film Festivali’nde yaptık. Güzel bir katılım olmuştu. İyi tepkiler almıştık” şeklinde konuştu.

“Filmin İnsanları Nasıl Etkilediğini Gördük”

Elif Dağdeviren ise konuşmasına “Davet ettiğiniz ve bu özel gösterimi hazırladığınız için teşekkür ederim” diyerek başladı. Antalya Film Festivali ile ilgili konuşan Dağdeviren, “Antalya Film Festivali direktörü olduğumdan beri artık festivallerin klasik sadece film gösterip  seyirciyle buluşturmaktan öte anlamları olması gerektiğini düşünüyorum. Biliyorsunuz eskiden festivallerin çıktığı dönemlerde sinema salonları ve filmlere ulaşma imkânı çok azdı. Fakat artık film dediğinizde dünyanın neresinde olursanız olun şimdiki kuşak  filmlere çok  kolay ulaşıyor. Dolayısıyla festivaller toplu seyre teşvik eden bir sosyal sorumluluktan öte bir hizmet vermek durumunda. Çok da pahalı işler olduğu için bu hizmetler öncelikli olarak bu sektöre yönelik buluşmalara dönüyor” dedi.

Dağdeviren, söyleşide ayrıca meslek kariyerini de anlattı. Beyza’nın kadınları, Dondurmam Gaymak, Cenneti Beklerken, Ölümle Dans ve İftarlık Gazoz filmlerinin yapımcılığını üstlenen Dağdeviren, yapımcılığını üstlendiği filmlerden, televizyon programlarından ve yeni projelerinden bahsetti. Dağdeviren ayrıca festivallerin hazırlanış aşamasını anlattı.

Etkinlikte söz alan İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer, “Filmi gözlerimden yaşlar gelerek izledim. Filmde emeği geçen ve yer alan herkese teşekkür ederim” diyerek benzer sosyal sorumluluk projeleri yaptıklarını ifade etti.

“Profesyonel Yaşamda Motivasyon” Söyleşisi Gerçekleştirildi

Medya Günleri’nin 2. günü, İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer’in “Profesyonel Yaşamda Motivasyon” konulu söyleşisiyle başladı.
Türk kültüründe aile ilişkilerinin öneminden ve bunun kurum için iletişime yansıdığından söz eden Prof. Dr. Sezer, “Motivasyon bağlamında çalışanları yalnızca iş üretmeye programlanmış birer araç olarak gören gelenekselleşmiş iş anlayışı aksine işi algılayarak yapan bireyler olarak insan odaklı yaklaşımın benimsenmesi gerekir. Türk kültüründe aile ilişkileri çok önemli, kurum içinde de aile ilişkilerine benzer kurum kültüründen söz etmek mümkün” dedi.

Yöneticiler adına çalışanların belirli gereksinimlerinin belirlenmesi ve karşılanmasıyla motivasyonun tam olarak gerçekleşeceğini söyleyen Prof. Dr. Sezer, “İnsanın en temel gereksinimi yarına bakabilmek, yarını öngörebilmek. Yarına kalabilmesi için insanın öğrenmeye uzlaşmaya ihtiyacı var, bu nedenle insanın yaşamını sürdürebilmesi için hem iç hem dış motivasyongerekli” ifadelerini vurguladı.

m1 (4)

“Fotoğraf Beni Doğayla Buluşturan Tek Yol”

Etkinliğin ikinci oturumu Sony işbirliğiyle gerçekleşen Fotoğrafçı Süha Derbent’in Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı atölyesiyle devam etti. Programın moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Yıldırım Güngör yaptı.
Vahşi yaşam fotoğrafçılığını ve çalışma hayatını anlatan Süha Derbent, “Aldığım hayvan davranışı eğitimiyle hayvanların bazı hareketlerini çıkardığım bazı seslerle yönetebiliyorum. Fotoğraf benim için bir ulaşım aracı, doğayla ve hayvanlarla buluşmamı sağlayan tek yol” dedi.
Doğanın kendisine şehir hayatından çok farklı bir hayat sunduğunu söyleyen Derbent, hayatını anlamlı kılan şeyin riskleri göze alıp hedeflediği işlerin peşinden gitmek, onlara ulaşmak olduğunu belirtti.
Etkinlikte Derbent, dinleyicilere fotoğraflarından oluşan bir slayt gösterisi sundu.

“İnteraktif Belgesel Ortak Proje Sağlıyor”

Programın üçüncü oturumunda Doç. Dr. Özgü Yolcu’nun moderatörlüğünü yaptığı söyleşi Öğr. Gör. Özgür Akgün’ün Amerika’dan Skype bağlantısı ile başladı. Öğr. Gör. Akgün, interaktif belgeselciliği örnekleriyle açıkladı.
Öğr. Gör. Akgün söyleşi sırasında, belgeselin kurmaca olmayan bir anlatı yapısı olduğunu ve gerçeğe en yakın anlatı biçimi olduğunu belirtti.

“İnteraktif belgesel bu türü nasıl farklı hale getirebilirizi sorguluyor” diyen Öğr. Gör. Akgün internetin hayatlarımıza girişiyle 2000’li yılların başından itibaren bu konuyla ilgili çalışmaların başladığını söyledi. İnteraktif belgeselciliğin inovatif bir yöntem olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Akgün, sunulan içeriğin etkileşime girerek değiştirilebildiğini ve pasif kitlelerin yerine aktif kitlelerin işin içinde olduğunu vurguladı.

“Dijital Kültürde Üretim Aşamasında Olun”

İkinci günün son oturumunda ise Prof. Dr. Ceyhan Kandemir moderatörlüğünde “Televizyon Yayıncılığının Geleceği ve Yeni İzleyici” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. RTÜK Bölge Başkanı İstanbul Temsilcisi Dr. Murat Soysal’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumda ise Web TV, IP TV gibi yeni nesil televizyon yayıncılığından bahsedildi. Prof. Dr. Kandemir, gençlerin Youtube ve Younow gibi platformlarda içerik üretmesinin çok önemli olduğunu söyledi ve “Dijital kültür yaratılırken mutlaka siz de bu üretim aşamasının içinde bulunun, yoksa sektörün içinde siz olmazsınız” dedi.
Dr. Murat Soysal ise telif hakları prosedürlerinden ve telif aşamalarından bahsetti. Telif haklarının gelişmemiz için çok önemli olduğunu kaydeden Dr. Soysal “Dijital ortamlar çok hızlı ve değişken, bu sektörde gelişmek ve bazı kazanımlar elde etmek istiyorsanız bu gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var” dedi.

m2 (1)

“Çanakkale 1915 Filmi Gösterildi”

Medya Günleri’nin 3. gününde birinci oturum, Çanakkale 1915 film gösterimi ve ardından yapılan film söyleşisi ile devam etti. Moderatörlüğü İÜ Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin yaptı. Söyleşiye Çanakkale 1915 filmi yönetmeni Yeşim Sezgin ve filmin görüntü yönetmeni Muharrem Dokur da katıldı.Yeşim Sezgin’in eski öğrencisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gezgin, “İletişim fakültemizle gurur duyuyoruz. Her konuda başarılı öğrencilerimiz var” dedi.

İlk kadın savaş yönetmeni olma onuruna sahip olan Yeşim Sezgin, filmin Çanakkale Savaşı ile ilgili en geniş çaplı film olduğunu ifade etti. Tarihe karşı özel bir ilgisi olduğunu da belirten Sezgin, korkunun başarıyı getirdiğini kaydetti. Öte yandan film çalışmasıyla ilgili olarak da Turgut Özakman ile 2 yıllık bir ön çalışma yaptıklarını söyleyen Sezgin, “2 yıllık ön çalışmayı saymazsak 6 aylık sıcak ilişki oldu. Kadın yönetmen olarak duyulmam vizyondan sonra oldu. Mesleğin cinsiyeti yoktur” diye konuştu.

Prof. Dr. Gezgin ise son olarak Türk Sineması’nın şu an çok güzel bir yere geldiğini vurguladı ve “Eğer film çekmek istiyorsanız setlere gidin. Neler yapıldığını görün ve sabaha kadar çalışın. Sonrasında da amatör ya da profesyonel olarak işe başlayın” dedi.

“Programın İçeriği Hakkında Donanımlı Olmak Lazım”

Radyocu Ekin Baykara’nın katılımıyla gerçekleşen bir sonraki oturumda ise “Geleceğin Radyo Yayıncılığı” konuşuldu.

ModeratörlüğünüİÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fırat Tufan’ın yaptığı söyleşi, soru-cevap şeklinde ilerledi. Dijital radyoculuğun geleceği üzerinde duran Baykara, “Sosyal medya entegrasyonlarını dijital radyo ile daha rahat karşılıyoruz. Reklam verenleri de memnun etmiş oluyoruz” dedi. Ayrıca Baykara, Dijital radyoculuk için “Bir gün içinde bir radyo açıp herhangi bir marka için program yapabilirsiniz” diye ekledi.

İyi bir radyocuda olması gereken özelliklere de değinen Baykara, müzik yayıncılığından örnek vererek “Müzik dünyasını iyi takip etmeli ve insanların önünde olmalısınız” dedi ve diksiyonun çok iyi olması gerektiğini vurguladı. Öte yandan Baykara, ses tonunun radyoculukta çok önemli olmadığını belirtti ve iyi bir Türkçe kullanımın yanı sıra içerik konusunda donanımlı olunmasının yeterli olduğunu söyledi.

m3 (3)

“Zaman Makinesi 1973” Konuşuldu

İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen 1.Medya Günleri’nin dördüncü gününde film gösterimi ve söyleşiler gerçekleştirildi. “Zaman Makinesi 1973” film gösteriminin yapılmasının ardından gerçekleşen söyleşiye yönetmen Aram Gülyüz katıldı.

Doç. Dr. Özgü Yolcu’nun moderatör olduğu söyleşide filmin hikâyesi, çekim aşamaları konuşuldu. Yeşilçam sinema sektörünün çalışma koşullarından bahseden Gülyüz, Yeşilçam’da film çekmenin ve sanat yapmanın zor olduğunu söyledi. Soru cevap kısmında gelen öğrencilere tavsiyeler veren Gülyüz, gelen herkese teşekkür etti.

“Blog yazarlığı ve Blog Yönetimi” söyleşisi  Yrd. Doç. Dr.  Korhan Mavnacıoğlu’nun  moderatörlüğünde gerçekleştirildi.Sosyal Medya Direktörü Billur Ertuğrul Sarı, markalar için sosyal medya konumlandırmasının önemini aktardı.Sarı, “Yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği dijital platformdur” dedi.

Blogger İrem Özer,bloğunun kariyeri için önemli bir yeri olduğunu söyledi ve bloggerliğin kattıklarını aktardı.

Son Gün Kısa Filmler Sahne Aldı

Öğrenci Kısa FilmleriGösterimi’yle başlayan etkinliğin son günü “Görüntü Yönetmeni Burak Kanbir ile Dijital Sinematografi” konulu work-shop ile devam etti.

Sektörde çalışmaya başlayanların önceleri çok hırpalanacağını belirten Kanbir, görüntü yönetmenliğinin yaşın getirdiği deneyim işi olduğuna dikkat çekti. Yazılı kuralların ve akademik bilginin önemine dikkat çeken Kanbir, “konuyla ilgili bilgileri çok iyi öğrendikten sonra eleştiri yapılmalı” dedi. Söyleşinin ardından Kanbir’e ve Moderatör Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol’a katılımlarından dolayı hediyeleri takdim edildi.

Etkinlik Ödül Töreni ve teşekkür belgelerinin verilmesiyle sonlandı.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü