1. Medya Günleri Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE-Dilagah METECAN, Esra MUTLU

1.Medya Günleri’nin ilk günü Öğr. Gör. Hasan Yaman ve öğrencilerinin hazırladığı tanıtım filmiyle başladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını TBMYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Başkanı Doç. Dr. Özgü Yolcu yaptı. Doç. Dr. Yolcu açılış konuşmasında “Radyo ve Televizyon Teknolojileri programı olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz medya günlerine hoşgeldiniz” diyerek konuşmasına başladı. Doç. Dr. Yolcu, “Sektörün önde gelen isimleriyle öğrencilerimizi buluşturmak üzere böyle bir hafta organize ettik. Başta İstanbul Üniversitesi’nin Rektörlüğü’ne, Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne, İletişim Fakültesi’nin Dekanlığı’na ve öğretim üyelerine tek tek teşekkür ederim” diye konuştu.

Açılışta konuşan Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Köse ise “İlk kez düzenlediğimiz 1.Medya günleri dile çok basit geliyor  ama bugünleri hazırlamak için canhıraş bir şekilde koşturduğunuzu biliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca önemli bir misyon üzerine  görev alıyorsunuz. Üniversite sanayi iş birliğini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Geleceğin medya ordusuna elemanlar  yetiştiriyorsunuz. Geleceğin medyasında yer alacak bu arkadaşlarımızın daha sıkı çalışmalar ve özgür medya çerçevesi içinde bu süreci tamamlamasını diliyorum” dedi.

“Uzun İnce Bir Yoldayım” Filmi Gösterildi

Etkinlikte, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında İstanbul Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin birlikte çektiği ve “Sosyal Sorumluluk Özel Ödülü” alan  ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ isimli kısa film gösterimi yapıldı.

Film gösteriminin ardından yapılan söyleşinin konuğu Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Direktörü ve Yapımcı Elif Dağdeviren oldu. Söyleşi moderatörlüğünü ise İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ergün Yolcu yaptı.

Prof. Dr. Ergün Yolcu, “Söyleşiye katıldığı için Elif hanıma teşekkür ediyorum. Film için ciddi bir çalışma yapmış oldu arkadaşlarımızla beraber. İlk gösterimi de bugüne nasip oldu. Uzun bir süredir ne zaman yapsak diye uğraşıyorduk. Ama galasını Elif Dağdeviren’in katkılarıyla 52. Antalya Film Festivali’nde yaptık. Gerçekten ciddi güzel bir katılım olmuştu. İyi tepkiler almıştık” şeklinde konuştu.

“Filmin İnsanları Nasıl Etkilediğini Gördük”

Elif Dağdeviren ise konuşmasına “Davet ettiğiniz ve bu özel gösterimi hazırladığınız için teşekkür ederim. Ciddi bir katılım var, sağ olun hepiniz geldiğiniz için” diyerek başladı. Antalya Film Festivali ile ilgili konuşan Dağdeviren, “Antalya Film Festivali direktörü olduğumdan beri artık festivallerin klasik sadece film gösterip  seyirciyle buluşturmaktan öte anlamları olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü artık zaten biliyorsunuz eskiden festivallerin çıktığı dönemlerde sinema salonları çok azdı. Filmlere ulaşma imkanları çok azdı. Fakat artık film dediğinizde dünyanın neresinde olursanız olun şimdiki kuşak  filmlere çok  kolay ulaşıyor. Dolayısıyla festivaller toplu seyre teşvik eden bir sosyal sorumluluktan öte bir hizmet vermek durumunda. Çok da pahalı işler olduğu için bu hizmetler öncelikli olarak bu sektöre yönelik buluşmalara dönüyor” dedi.

Festival kapsamında İstanbul Üniversitesi ile yaptıkları iş birliğine değinen Dağdeviren, “Geçen sene nasıl bir işbirliği yapalım derken Antalya gezim sırasında keşfettiğim bu okul beni çok etkiledi. Okulun tek amacı tanıtımını yapmaktı, herhangi bir sponsorluk değildi. Ben de Ergün hocalara anlattım. Film gibi bir şey yapabilir miyiz dedik” diyerek filmin fikir aşamasını anlattı.

Antalya’da yapılan gala ile ilgili konuşan Dağdeviren, “Galayı özellikle hiçbir filmin karşısına koymadık ki bütün misafirler gelebilsin. Çok ciddi bir kalabalık kitle izledi. Bizim için çok özel bir şey oldu. Bir kere daha kendi içimizde bir sosyal sorumluluk projesi yapıyor gibi olsak dahi, bir kısa film olsa dahi, bir öğrenci filmi olsa dahi, ne kadar etkili olduğunu ne kadar çok kitleleri, insanları etkilediğini bu filmde görmüş olduk” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Dağdeviren, ayrıca söyleşide meslek kariyerini anlattı. Beyza’nın kadınları, Dondurmam Gaymak, Cenneti Beklerken, Ölümle Dans ve İftarlık Gazoz filmlerinin yapımcılığını üstlenen Dağdeviren, yapımcılığını üstlendiği film, televizyon programlarından ve hayata geçirilen ve yeni yapılacak projelerinden bahsetti. Dağdeviren ayrıca festivallerin hazırlanış aşamasını anlattı.

Etkinlikte söz alan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer, “Filmi gözlerimden yaşlar gelerek izledim. Filmde emeği geçen yer alan herkese teşekkür ederim” diyerek benzer sosyal sorumluluk projeleri yaptıklarını ifade etti.

Etkinlik, Doç. Dr. Özgü Yolcu’nun Dağdeviren’e teşekkür plaketi takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Etkinlik sonrasında İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer Elif Dağdeviren’i makamında ağırladı.