1 liraya akbil nerde dolar?

AJANS ÜNİVERSİTE- Mehmet Kerem Hançer

 

Öğrenci için 1 liranın dahi çok büyük önem arz ettiği günümüzde 1 liraya akbil dolumu yapan yer bulmak en büyük sıkıntı. Galatasaray Lisesi’nin yanında yer alan bayi ise bu sıkıntıyı gideren nadir bayiilerden.

 

Öğrenci için paranın değeri sorgulanmaz. Yeri geldiğinde 10 kuruşun dahi çok büyük önemi var. Türlü tehlikelerle dolu bu metropolde güven dolu sıcak yuvasına ulaşmak isteyen öğrenci için ceplerinin en kuytu köşesinden çıkan 1 TL, bazen kurtuluşa giden yoldur. Ancak 1TL’yi buldu diye öğrenci milletinin tüm sorunları bitmez. Şimdi sırada 1TL’ye akbil dolduran bir bayii bulmak vardır. 5TL’den aşağıya dolum yapan akbil bayisine rastlamanın neredeyse imkânsız olduğu bu acımasız şehirde, imdadınıza adı gibi bir melek olan Melek Abla yetişir. Taksim gecelerinde kızlı erkekli kopan öğrenciler gecenin sonunda soluğu Melek Abla’nın yanında alıyor. Melek Abla, Galatasaray Lisesi’nin yanındaki 1 m2 ‘lik akbil bayiinde öğrencileri geri çevirmiyor. 5 yıldan beri işlettiği bayide 1000 TL’lik yüklemeden 10 TL kazanmasına rağmen Melek Abla, cebinde 50 kuruş dahi olsa öğrencileri yarı yolda bırakmayıp akbillerini dolduruyor hatta bazen yolda kalan öğrencilerden hiç para almadan akbillerini doldurduğu da oluyor. Biz de profesyonel öğrenci olduğumuz için soluğu Melek Abla’nın yanında aldık.

 

Ne avukatlar ne doktorlar geliyor

Melek Abla’nın bu bayide geçen 5 yılı etkileyici hikâyelerle dolu. Yağmurlu bir günde kapısına gelen bir öğrenci sadece 1 lirasının olduğunu ve kimsenin ona akbil doldurmadığını söyler. Melek Abla bu öğrencinin akbilini doldurur ve onu sokaklarda kalmaktan kurtarır. Melek Abla şimdilerde o öğrencinin tanınmış bir avukat olduğunu ve bir vefa örneği olarak her ay mütevazı bayisine gelerek aylık akbil doldurduğunu söylüyor. Aynı bu örnekte olduğu gibi zamanında öğrenci olan ve 1 liraya akbil dolduran şimdinin avukatları, mühendisleri doktorları melek ablalarını unutmamışlar. Ve en az ayda bir defa onu ziyaret ediyorlarmış.

 

‘’Yolda kalana bir ben su verdim’’

Sohbet ilerledikçe Melek Abla anılarını anlatmaya devam etti. Bir gün eli yüzü kanlı biri Melek Abla’nın büfesine gelir. Cebinde hiç para olmadığını trafik kazası geçirdiğini ve kendisine su verip veremeyeceğini sorar Melek Abla’ya. Melek Abla da hiç düşünmeden suyu verir. Şimdilerde bu adam yolu İstiklal Caddesi’ne uğradığında Melek Abla’dan başka bir yerden su almıyormuş.

Tabi Melek Abla’nın bu iyi niyetini sömürenler de var. Melek Abla’ya göre bazı ‘’tiki tipler’’  50 lira verip akbiline 1 lira doldurmasını istiyormuş. Böyle durumlarda Melek Abla’nın işi bırakmak istediği oluyormuş. Ama her şeye rağmen hala öğrencilerin meleği ve bu görevden emekli olmaya hiç de niyeti yok.