• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
10 Nisan 2017

Yönetmen Ayhan Özen İÜ’ye Konuk Oldu


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Kültür-Sanat / - 10 Nisan 2017 14:04

TRT’de yayınlanan Sevda Kuşun Kanadında dizisinin yönetmeni Ayhan Özen, 7 Nisan tarihinde katıldığı söyleşide, üniversite yıllarını anlatıp, yönetmenliğe dair bilgilerini aktardı

Yönetmen Ayhan Özen İÜ’ye Konuk Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN

Fotoğraf-Caner ERDOĞAN

İstanbul Üniversitesi (İÜ)  İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda, Ajans İstanbul İletişim’in katkılarıyla düzenlenen söyleşinin açılışı İstanbul Üniversitesi Fotoğraf Kulübü’nün hazırladığı açılış videosu ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan Bülent Rauf Altunay, yönetmenin kısa özgeçmişini anlatmasının ardından Ayhan Özen’i kürsüye davet etti.

Özen, konuşmasına “Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsak bunun için nasıl bir yol izlenmesi gerekeceğini bulabiliyoruz” diyerek başladı.

İletişim Fakültesi’ni lise yıllarında kaldığı yurt hocasının tavsiyesi ile seçtiğini belirten Özen sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehir hayatı ile hiç alakam yokken İstanbul’a,  İÜ’de Halkla İlişkiler kazanıp geldim. Hukuk Fakültesini kazanmak isterken bu bölümün benim hayalini kurduğum meslek olduğunu keşfettim ve okuluma dört elle sarıldım. Şansımın yaver gitmesiyle mesleğin içine kısa sürede girdim.”

“İletişim Fakültesinde İtibar Gören Tek Bölüm Gazetecilikti”

Özen “Benim okuduğum dönemde ana meslekler itibar görürdü. Halkla İlişkiler bölümü öğrencisi olmak bir şeyler ifade etmezdi. İletişim fakültesinde itibar gören tek bölüm gazetecilikti. Özel radyo ve özel televizyonların bizim dönemimizde açılması bizim için büyük bir şans oldu. Büyük bir iş olanağı açıldı” dedi.

Setlere gidip yapılanları izleyerek terimleri öğrenmeye başladığını ifade eden Özen, orada reji asistanlığına başladığını söyledi.

“Kendimi Bu Mesleğe Zorla Kabul Ettirdim Diyebilirim”

“Hiçbir şeyi gücenmeden utanmadan yaptım, söyledikleri işleri yapmaktan hiçbir zaman çekinmedim ve böylece kendimi bu mesleğe zorla kabul ettirdiğimi ifade edebilirim” diyen Özen, “İletişim mezunları olarak diplomayı aldıktan sonra bu mesleği yapabilmek için çalışmaya sıfırdan başlamak zorunda kalıyorsunuz. Bu bizlerin şanssızlığı ve bu yüzden kişisel çabalarımız çok önemli” şeklinde konuştu.

“Bu Mesleğin Başkenti İstanbul”

Özen, “Eğer İstanbul’da okuyorsanız iletişim alanında çalışabilme oranınız yüzde 40. İstanbul dışında okuyan iletişim fakültesi öğrencilerinin bu mesleğin içinde olma şansları ise yalnızca yüzde 5” diyerek sözlerini sürdürdü: “İşin özü okul, çok önemli ama her şey değil. İletişim alanında hangi dalda çalışmalar yapmak istiyorsanız mücadele etmeye okulla beraber başlamanız gerekiyor.”

“Yönetmenlik, Çok Stresli Ama Çok Zevkli Bir Meslek”

Bu işi çok büyük emekle ve zorluklarla yapıldığını ifade eden Özen, “Elimizdeki sinema seyircisi miktarıyla Hollywood seviyesinde film çekmemiz mümkün olmuyor. Büyük bütçeli filmler çekemiyorsak güzel hikâyesi olan filmler yapmamız gerekiyor. Çağan Irmak’ın “Babam ve Oğlum” filmi çok büyük bir bütçeyle yapılmamıştı ancak çok iyi bir hikâyesi vardı. Böyle hikâyesi güzel olan filmleri sinemamıza kazandırmamız Türk sinemasının gelişmesi için önemlidir” dedi.

Bizim En Büyük Eksiğimiz Güzel Hikâye Ve Güzel Senaryo”

Ülkemizde herkesin yönetmen ve oyuncu olmak istediğini belirten Özen, “Güzel senaryo yoksa oyuncu da yönetmen de bir işe yaramaz.  Türk sinemasının bir yere gelebilmesi için şart olan iyi senaryo yazarlarının yetişebilmesi. Eğer senaryo yoksa yönetmene de oyuncuya da iş olmuyor. Beğenmediğiniz film ve diziler ile mücadele etmenin tek yolu iyi senaryolar yazmaktır” dedi.

Program sonunda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkler ve Tanıtım Bölümü Arş. Gör. Nil Çokluk Cömert, Özen’e Teşekkür Belgesi takdim etti.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

kapak
AJANS ÜNİVERSİTE-Beyza Nur KIZILDEMİR, Neslihan KALKAN, Murat KASAP Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan TC Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. ...
_DSC1612
AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP Ses Sanatçısı ve Akademisyen Gülşah Sönmez, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve  Marmara Üniversitesi 'nden mezun oldu.  TRT radyo ve yayınlarında solistlik yapan Gülşah Sönmez, "Kariyerimde çok ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Shaima MOBAREZ İÜ OMAR, klasik eserlerden oluşan repertuar, salı günleri prova yapılıyor ve her ayın ilk salı günü konser halinde sunuluyor. İÜ’nün çalışanları, hoca ve öğrencileri bu provaları düzenli olarak ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU Birebir Film’de 2013 yılı yapımı olan Büyük Budapeşte Oteli ele alındı. Alman ve İngiliz ortak yapımı olan ve yönetmenliğini Wes Anderson’ın yaptığı filmde, Mr. Gustave adında işini çok ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU Yönetmenliğini ve senaristliğini Tolga Karaçelik’in yaptığı 2015 yapımı Sarmaşık filmi, Afrika’ya gitmekte olan bir gemide geçiyor. Armatürü iflas eden gemide deniz hukuku gereği mürettebatta bulunan 6 kişi kalmak ...
Untitled-21
AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR Bilimkurgu ve gerilim kategorisindeki filmin yönetmen koltuğunda Duncan Jones oturuyor. Filmin başrollerini ise Jake Gyllenhaal ve Michelle Monaghan paylaşıyor. Çekimleri Chicago ve Montreal’de gerçekleştirilen Yaşam ...

Arama
İletim Gazetesi Arşivi
İÜWEBTV
Radyo İletişim

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | iletim.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter