İÜ Öğrencisinin Yaşattığı Bir Gelenek: Yerel Gazozculuk

İÜ Öğrencisinin Yaşattığı Bir Gelenek: Yerel Gazozculuk

AJANS ÜNİVERSİTE- Neslihan KALKAN, Tuğçe AYÇİN

İstanbul’un Vefa semtinde, tarihi Vefa Bozacısı’nın tam karşısında bir dükkan bulunuyor. Bu dükkanda başka yerde bir arada bulunma ihtimali neredeyse hiç olmayan 80 çeşit geleneksel gazoz satışa sunulmakta. Dükkanın sahibi ise bir İÜ öğrencisi. Bu işi yapmaya nasıl karar verdiğiyle ilgili konuşan Saklı, “Ülkemizde global ürünlerden çok daha güzel içeceklerin olduğunu düşünüyordum. Geleneksel bir gazoz çeşidini araştırırken 5-10 çeşit eski ve yerel gazoza daha ulaştım ve aklıma böyle bir yer açma fikri geldi” dedi. Açtığı ilk dükkanda 50 çeşit kadar gazoza ulaştığını kaydeden Saklı, daha sonraki süreçte hem üniversite yaşantısının geçtiği yer olduğu için hem de semtin esnaflarından gelen talep üzerine dükkanını Vefa’da açtığını belirtti. “Çocukluk arkadaşım Anıl Karaca ile burayı açmaya karar verdik ve 2 ay gibi bir sürede hazırlıklarımızı tamamladık” diye konuşan Saklı, gazozcu işletmelerine sosyal medya üzerinden ulaşabilmelerinin yanı sıra, bu işletmelerle toptancılar aracılığıyla da irtibat kurduklarını vurguladı.

kapak

 “Tarihi Bir Yerde Olmak Bizim İçin Avantaj”

Tarihi Vefa semtinde bulunmalarının kendilerine sağladığı kazanımlar hakkında açıklamalarda bulunan Saklı, “Bulunduğumuz yer çok değerli. İstanbul Üniversitesi’nden Tarihi Vefa Bozacısı’na, Vefa Spor Kulübünden birçok vakfa kadar çok önemli yerlerin tam ortasındayız” şeklinde konuştu. Bu durumun çok büyük bir avantaj olduğunu aktaran Saklı, bölge insanının geleneksel şeylere karşı duyduğu tutkunun gelişmelerinde önemli bir faktör olduğunun altını çizdi. Yaptıkları işle ilgili olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadıklarını söyleyen Saklı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İstanbul her şehirden insanı barındıran bir kent. Böyle geleneksel ürünlere hasret olan insanlar, kendi memleketlerinin gazozunu görünce hem şaşırıyorlar hem de mutlu oluyorlar. Bu da bizi daha çok mutlu ediyor.”

2

“Kısa Sürede 100 Çeşidi Geçeceğiz”

Bu işe 48 çeşit gazozla başladıklarını anlatan Saklı, şu anda 80 çeşit gazoz bulundurduklarını söylerken çok kısa bir süre içinde 100 çeşidi geçeceklerini düşündüğünü kaydetti. “Eskiden var olup, şu an bu alandaki popülerlikle tekrar gazoz üretmeye karar veren işletmeler var” ifadesini kullanan Saklı, 70’li ve 80’li yıllarda Türkiye’de binden fazla gazoz üreticisi olduğunu aktardı. “Hem bizim hatalarımız hem de global ürünlerin güçlü bir pazarla Türkiye’ye girişiyle bu işletmeler kapanmak zorunda kalmış” diyen Saklı, bu sefer daha sistemli hareket ederek onların da gelişeceğini düşündüğünü vurguladı.

111

“Koleksiyoncuların İlgisini Çekiyoruz”

Üniversiteye ilk başladığı yıllarda plak ve pikap koleksiyonu yapmak gibi bir hobisinin olduğunu anlatan Saklı, “Dükkanı açtıktan sonra çok fazla kapak ve şişe koleksiyoncusu olduğunu gördük” dedi. Saklı, “Koleksiyoncuların da ilgisini çektik” ifadesini kullanırken çok büyük koleksiyoncuların da kendilerinden gazoz şişesi ve kapağı aldıklarını sözlerine ekledi.

Bu kadar fazla gazozun lojistiğini nasıl yaptıklarını açıklayan Saklı, “Bu biraz maliyetli bir iş. Gazoz kolileri piyasadaki gibi düşük rakamlara gelmiyor” diye konuştu.  Saklı, gazozları ilgili şehirden kargoyla ya da büyük tırlardaki ambarlarla temin ettiklerini belirtirken, firmaların büyümesi ve bayileşmenin başlamasıyla her iki taraf için de daha rahat bir sürecin yaşanacağını ifade etti.

İÜ Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Faruk Taşçı ve Yrd. Doç. Dr. Başak Işıl Çetin gibi isimlerden de ilham aldıklarını söyleyen Saklı, “Memleketimizde her zaman bir şeylerin daha iyisini yapabiliriz. Hiçbir şey durduk yere olmaz, bunun için çok çalışmak gerekir” diyerek sözlerini noktaladı.

http://ajansuniversite.istanbul.edu.tr/iu-ogrencisinin-yasattigi-bir-gelenek-yerel-gazozculuk/ linkinden çıktı edilmiştir.
Sayfayı yazdırmak için TIKLAYIN! Kapat