• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
2 Ekim 2017

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Kültür-Sanat / - 2 Ekim 2017 16:34

İkincisi düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, iki gün boyunca yapılan sempozyumlar, yönetmen söyleşileri ve film gösterimlerinin ardından 30 Eylül tarihinde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Beste BUDAN

Fotoğraf-Caner ERDOĞAN

İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir,  Türk devletlerinin öz ve kök değerlerini belgesel vasıtasıyla Türkiye’ye ve dünyaya yaymak maksadıyla bu belgesel festivalini yaptıklarını ifade etti.

Demir, “İkinci kez organize ettiğimiz bu festivalde, Türk coğrafyasının 23 bölgesinden belgesel filmler geldi. Belgesellerin konusu, Türk kültürü ve Türk’ün dünyaya bakış açısıydı” şeklinde konuştu.

Törenin ilk özel ödülü bu yıl Tevfik İsmailov adına verildi. Tevfik İsmailov’un hayatını anlatan kısa filmin gösteriminin ardından ödül, Tevfik İsmailov’un eşi Saide İsmailov tarafından taktim edildi. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan İsmailov, Tevfik İsmailov’un yıllar sonra böyle bir belgesel festivalinde adının geçmesinden onur duyduğunu ifade etti.

Tevfik İsmailov Özel Ödülü, 7 Kız Tiyatrosu filmi ile Kristen Gainet’e verildi. Gainet, festivalin düzenleyicilerine teşekkürlerini sundu ve bu ödülü almaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

“Bu Film Festivali Türk Kültürünün Bir Yansıması”

RTÜK Üyesi Esat Çıplak, “Her coğrafyada Türk’ün tarihi var. Türk halklarının bulunduğu her coğrafyada insanımız kendi değerini kendi kültürünü, kendi inançlarını yansıtıyorlar. Bu film festivali de bunun bir yansıması o yüzden ben burada bu organizasyonu yapan, emeği geçen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi ve ikinci özel ödül olan Türk Dünyası Özel Ödülü’nü takdim etti. Ödülün kazananı Genç Pehlivanlar filmi ile Mete Gümüman oldu.

Çok heyecanlı olduğunu dile getiren Gümüman, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Diğer bir özel ödül olan İpek Yolu Özel Ödülü, Türk Konseyi Yetkilisi Pelin Musabay Baki tarafından, yönetmenliğini Reşat Salihi’nin üstlendiği Kaderine Terkedilenler filmine verildi.

Bu projeye destek vermekten onur duyduklarını ifade eden Kültür Arşivi Yetkilisi Salih Doğan, Kültür Özel Ödülünü sahibi ile buluşturdu. Ödülün kazananı Yörük Ali filmi ile Özlem Balcı oldu.

Grup Hazan Rüzgarı’nın müzik dinletisi sonrasında öğrenci kategorisi ödülleri dağıtılmaya başlandı.

Öğrenci kategorisi üçüncüsü TRT Avaz Koordinatörü Sedat Sağırkaya tarafından takdim edildi. Ödülün kazananı ise Derviş isimli filmi ile Ayzada Aliyeva oldu.

Aliyeva, Derviş filminin ilk filmi olduğunu ve Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin katıldığı ilk festival olduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Öğrenci kategorisi ikincilik ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy yaptığı konuşmada “Belgesel dalında Türk Dünyasını bir araya getiren bu gönül coğrafyasını harmanlayan; sanatla estetikle buluşturan bu etkinliğin tüm paydaşlarını tebrik ediyorum. Bu etkinliklerin daha birçok güzelliklere vesile olmasını temenni ediyorum. Böyle güzel bir salonu hizmet olarak sunan İstanbul Üniversitesi Rektörüne de özel tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek ikinciyi takdim etti.

Öğrenci Kategorisi İkincisi Anıl Bayrak ve Fatema Khawari’nin yönetmenliğini üstlendiği Kafes filmi oldu.

Öğrenci Kategorisi Birincilik Ödülünün Kazananı Oymok

Öğrenci kategorisi birincisini Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahri Solak açıkladı. Birincilik ödülünü Oymok filmi ile Kasiet Kubanıçbek kazandı.

Kubanıçbek, “Bu filmi çekerken böyle güzel anılar yaşayacağım aklıma gelmezdi. Gerçekten çok mutluluk duyuyorum. Üniversitem olan Kırgızistan Manas Üniversitesi’ne destekleri için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Profesyonel Kategori üçüncüsünü Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca takdim etti. Profesyonel Kategori Üçüncülük ödülünün kazananı Sıraç filmi ile Gülşah Saru oldu ve ödülü tüm Sıraçlara armağan etti.

AKP Tokat Milletvekili Kürşat Çakır, Profesyonel Kategoride ikinciliği kazanan filmi açıkladı. Moldoseyit Mambetakunov’un yönetmenliğini üstlendiği Word Remained From Forefathers ikinciliğe layık görülen film oldu.

Profesyonel kategorinin birincisini İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından açıklandı. Birincilik ödülünü Blank Sheet isimli filmiyle Aina Merenova kazandı. Marenova adına Prof. Dr. Ak’tan ödülü, TRT İstanbul Müdürlüğü Taşra Teşkilatı Müdürü Abdülhamit Avşar aldı. Avşar, bu tür faaliyetlerin devamını dilediğini söyledi.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Oqtay Mirqasımov tarafından Hocakulu Narlıyev’e takdim edildi.

Mirqasımov, Narlıyev gibi bir ustaya sahip olmanın çok yüce bir duygu olduğunu ifade etti.

Narlıyev, kendisine Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü verdiklerini için çok şaşırdığını, beklemediğini ve çok sevinçli olduğunu söyledi.

Ayrıca Prof. Dr. Mahmut Ak’a festivalin ev sahipliğini üstlendikleri için teşekkür ödülü verildi.

Kapanış konuşması yapan Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Direktörü Turan Şahin 2 gün boyunca güzel bir organizasyon icra ettiklerini belirtti. Programın burada son bulmadığına vurgu yapan Şahin, yıl boyunca Türk kültürünün olduğu ülkelerde gösterimlerin devam edeceğini ifade etti. Şahin, “Hedefimiz 40 binin üzerinde seyirciyle filmleri buluşturmak. Bu rakam bir festival için güzel bir rakam” dedi.

Tören Grup Hazan Rüzgar’ının müzik dinletisiyle sona erdi.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU İÜ Gösteri Sanatları Kulübü Başkanı Doğan Şükrü Arabacı, kulübün kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kasım 2014’te 6 kişi ile kurulan kulübün şu an 35 üyesinin olduğunu söyledi. ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE II. Abdülhamit’in “Her resim bir fikirdir. Bir resim yüz sayfalık bir yazı ile ifade olunamayacak siyasi ve hîssî manaları telkin eder. Onun için ben, tahrîrî münderecâttan (yazılı bilgilerden) ziyâde, ...
3
AJANS ÜNİVERSİTE- Shaima MOBAREZ Miniatürk ziyareti ile başlayan gezide Panorama 1453 Tarihi Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı gezildi. 12 Kasım’da gerçekleşen bu geziye öğrenciler büyük coşkuyla katıldı. Rehber eşliğinde gezilen gezide mekânlarla ...
Untitled0-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU Arş. Gör. Şimşek, Yedinci Sanat’ın son programında kent kavramını tanımlayarak, kent tarihine ilişkin bilgiler verdi ve modern kent kavramının Sanayi Devrimi ile birlikte ortaya çıktığını anlattı. Arş. Gör. ...
orr
AJANS ÜNİVERSİTE- Hande Nur OCAK, Tuğçe AYÇİN En genel anlamıyla Batı’nın Doğu hakkındaki imajları ya da Doğu’ya ilişkin imgeleri olarak tanımlanan oryantalizm; roman, şiir, seyahatname gibi edebiyat eserlerinden gazete yazılarına, teolojik ...
baris-manco-son-foto
AJANS ÜNİVERSİTE-Nuran ATIŞ “Neşeli Günler” filminin Mehmet’i olarak karşımıza çıkan ve aynı zamanda Barış Manço’nun 20 yıl menajerliğini yapan Tamer Şahin, Etiler Lisesi’nden mezun olduğunu ve bir arkadaşının tavsiyesi üzerine “Saklambaç” ...

Arama
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
              
İÜWEBTV
İletim Gazetesi

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | ajansuniversite.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter