• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
23 Kasım 2015

TRT 4. Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı Başladı


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Medya / Teknoloji / - 23 Kasım 2015 15:56

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve 23-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı, İstanbul Şişli Radisson Blu Otel’de başladı.

TRT 4. Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE- Kasım BALTACI, Devrim ÇIRPAN

Alanında uzman yerli ve yabancı birçok konuşmacının yer aldığı konferansın bu yılki ana teması “Çocuk Medyasında İçerik Üretimi ve Yönetimi, Fırsatlar, Yaratıcılık ve Sorunlar” olarak belirlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu, konferansın amacının çocuk ve medya alanında çözümlerin üretilmesi ve çocukları medya ve medyanın etkilerinden nasıl koruyacağı olduğunu söyledi.

Daha sonra söz alan TRT Genel Müdürü Şenol Göka ise “Çocukları ailelerinden, arkadaşlarından ve sokaktan uzaklaştırmamalıyız ve onları sosyal yardımlaşmaya teşvik edici yayınlar yapmalıyız” dedi ve sunum aşamasına geçildi.

Amerika’da çocuk programcılığı alanındaki başarılı isimlerden biri olan yazar Roxie Munro, “İnteraktif Kitap ve Uygulamalarla Oyun Tabanlı Öğrenme Tekniklerinin Oluşturulması” adlı konuşmasında oyun tabanlı kitaplar hakkında bilgiler verdi ve bu kitapların çocukların gelişimine yaptığı katkıları anlattı.

Russel Miller ise “Çocuklar İçin Moleküler Medya” adlı konuşmasında 21. yüzyılda çocuklara sunulan medya içeriklerinin amacına altyapısına ve anlamına yönelik bir sunum yaptı.

İtalyan RAI çocuk kanalı danışmanı Markus Nikel “Eğlence ve Eğitimi Birleştirici bir yöntem Olarak Çapraz Medya” başlıklı konuşmasında yerel olanı küresel olana yaklaştırmalıyız. Bunu çocuk medyasında da yapmalıyız. Çünkü evrensel hikaye anlatımı yereli daha iyi anlamamızı sağlar” dedi.

Dijital İçerik Yönetimi Uzmanı İzzet Boğazlıyanlıoğlu “İçeriği Ulaştırma ve Tüketim Şekillerinin Teknoloji Kaynaklı Değişimi” adlı konuşmasında, “Tüm insanlık için en kutsal ve en önemli görev anlatmaktır, anlaşılır olmaktır” dedi ve anlatıcı ile dinleyici arasındaki ilişkinin içeriğinin yanı sıra anlatıcının anlattığı ile dinleyicinin anladığının ne olduğuna göre değiştiğini ifade etti.

Konferansın 2. oturumunda BBC Çocuk kanalından John Milner’ın “Program Yaklaşımından Çoklu Mecralar için Eğitici İçerik Yaklaşımına Doğru” başlıklı sunumunu ve dünyaca ünlü Amerikalı çocuk programcısı ve metin yazarı Angela Santomero “Eğitici Medyayı Eğitici Kılan Nedir” adlı konuşmasını gerçekleştirdi.

Ayrıca Theresa P. Andreus, “Senaryo Geliştirme”, Dilek Kırcaoğlu, İsmail Fidan, “Bütün Çocukların Adı” Rafadan Tayfa adlı konulu sunumlarını yaptı. Konferans iki farklı salonda yapıldı. Diğer salonda ise Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları’nda animasyon ve illüstrasyon dersleri veren Şafak Tavkul “Senaryo Yazım/Görsel Anlatım Teknikleri” konulu eşzamanlı atölye çalışmasını gerçekleştirdi.

Konferans yarın yapılacak farklı oturumlarla devam edecek.

 

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP Öğrenci Sözlüğü, öğrencilerin dünyasına ait olan kavramlardan yola çıkarak onların merak ettikleri konuları işliyor. Röportajların, uzman görüşlerinin yer alacağı programda özellikle yükseköğretim ile ilgili konular ele alınacak. Öğrencilerin ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP Broadcast Yayıncılık Teknolojileri'nin önemli firmalarından Mavi İletişim grup portföyüne yeni eklediği Livestream markasının ürünlerinin tanıltıldığı demoda İÜWEBTV Teknik Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol ve İÜWEBTV Teknik ...
Untitled-2
AJANS ÜNİVERSİTE Toplantı İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya’nın açılış konuşmaları ile başladı. “İstanbul Üniversitesi Olarak Sektöre Destek Vermeye ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- İrem GEDİKOĞLU İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı, Türk televizyonlarında tüketimden beslenen bir kültürünün var olması, uzun soluklu televizyon yapımlarını ekranda görmenin zorluğu ve ...
timthumb
AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN, Esra MUTLU Beyaz TV Sunucularından Buse Yıldırım tarafından verilen “İÜWEBTV Spikerlik ve Sunuculuk Atölyesi”, ilk günü 13 Aralık’ta İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda yapıldı. İki saati aşkın süren atölyeye ...
Florian2
AJANS ÜNİVERSİTE- Tuğçe AYÇİN İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliği ile 11- 15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “International Symposium Of New Media from the Past to ...

Arama
İletim Gazetesi Arşivi
İÜWEBTV
Radyo İletişim

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | iletim.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter