• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
14 Aralık 2017

Ruh Dünyamızın Eyleme Dönüşmesi: “Psikodrama”


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Bilim / - 14 Aralık 2017 15:08

Psikodrama, tiyatroyu psikolojik tedavide kullanan bir tekniktir. Bu konu hakkında çalışmalar yapan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Telat Gül Şendil görüşlerini İletim’e anlattı.

Ruh Dünyamızın Eyleme Dönüşmesi: “Psikodrama”

AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Ceren KURAL

Psikodramanın Jacop Levy Moreno tarafından geliştirildiğini belirten Prof. Dr. Şendil, “Moreno biyolojik evrende avantajlı olanların yaşamını sürdürme şansına sahip olmaları gibi, sosyal evrende de kişiler arası etkileşim örüntüleri içinde avantajlı olanların yarına kalma şansları olacağını ileri sürmüştür” dedi.

Moreno’nun eylem, spontan ve yaratıcılığın önemini vurguladığını söyleyen Prof. Dr. Şendil, “Moreno’ya göre spontanlık olmadan yaratıcılığın gelişmesi mümkün değildir. İnsanın yaratıcılığının engellenmesi durumunda bazı ruhsal sorunlar ortaya çıkar. Moreno, yaratıcılık yeteneğindeki bozulmayı psikodrama ile düzeltmeyi amaçlamıştır” şeklinde konuştu.

Psikodramanın kelime olarak “ruh dünyamızın eyleme dönüşmesi” anlamına geldiğini kaydeden Prof. Dr. Şendil, çocukluk döneminde yaşanan duygu ve düşüncelerin, psikodrama sahnesinde eylemle yeniden canlanacağını ifade etti.

1

Psikodrama, spontanlık ve empati becerisinin gelişmesini sağlar

İnsanların psikodrama ile geçmişte yaşadıkları olayları senaryoyla canlandırıp, şimdiki zamanda oynadığını dile getiren Prof. Dr. Şendil “Böylece o an ki davranışlarını daha iyi değerlendirme ve hayatlarındaki belirli veya özel gelişmeleri daha iyi anlama şansını yakalarlar” sözlerini ekledi.

Psikodramanın yararlarından bahseden Prof. Dr. Şendil, “Psikodrama, spontanlık ve empati becerisinin gelişmesini sağlar; günlük yaşamdaki rollere alışmayı sağlar; yeni durumlarla baş etme olanağı sağlar ve bilinç ve bilinç dışındaki sorunların ele alınmasına olanak verir” diye sözlerine devam etti.

Psikodrama grubunun en az altı, yedi üyeden oluştuğuna değinen Prof. Dr. Şendil, genelde on, on beş kişi ile sürdürülen psikodrama gruplarında bir yönetici ve bir yönetici yardımcısı bulunduğunu vurguladı.

image1

Çalışmak istenilen sorun, aynı şekilde sahnede canlandırılır

Tipik bir grupta üyelerin yuvarlak şekilde oturmak suretiyle birbirlerini görecek şekilde yerleştiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Şendil, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Grup süreci çoğu kez ısınma oyunları dediğimiz, üyelerin duygu ve düşüncelerini ortaya koymayı, onları ısındırmayı amaçlayan bazı oyunlarla başlar. Çoğu zaman da bu oyunlar sırasında grup üyelerinden kendi yaşantısıyla ilgili bir sorununu çalışmak isteyen bir üye ortaya çıkar. Başoyuncu ya da protagonist dediğimiz bu kişi yöneticinin yardımı ile ve grup üyelerinden seçtiği üyeler ile sorununu aynı şekilde sahnede canlandırır.”

2

Psikodramanın önemli teknikleri: Eşleme, rol değişimi ve ayna

Canlandırma sırasında protagonistin hem kendisinin hem de sorunu yaşadığı kişi veya kişilerin rolüne girdiğini bildiren Prof. Dr. Şendil, “O rolden doğru kendisini de görme olanağı bulur. Sahne bitiminde protagonistin oyununda rol alan üyeler o rollerde neler hissettiklerini ortaya koyarlar. Son olarak tüm grup üyeleri o oyun süresince hatırladıkları bir yaşantıları varsa protagonistle paylaşırlar” dedi.

Prof. Dr. Şendil, protagonistin oyunu süresince psikodramanın önemli tekniklerinden eşleme, rol değişimi ve ayna tekniğini kullandığını açıklayarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

_DSC0193
AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Ceren KURAL Yeni Antikanser Nano-Biyoteröpatiklerin araştırılması kapsamında 18 Ocak’ta İstanbul Üniversitesi’nin yürütücülüğünde gerçekleşen toplantı Tübitak Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstisüsü (MAM GMBE), Sabancı Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin ...
özcan
AJANS ÜNİVERSİTE- Neslihan KALKAN Plastiklerin termoset ve termoelastik plastik olarak 2 kategoride incelendiğini söyleyen Doç. Dr. Özcan, bu sınıflamanın molekül yapısının bağlarına göre çeşitlilik gösterdiğini belirtti. Doç. Dr. Özcan, termoset özellik ...
4
AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Ceren KURAL Psikodramanın Jacop Levy Moreno tarafından geliştirildiğini belirten Prof. Dr. Şendil, “Moreno biyolojik evrende avantajlı olanların yaşamını sürdürme şansına sahip olmaları gibi, sosyal evrende de kişiler ...
interview4
AJANS ÜNİVERSİTE - Armağan ŞIRVAN Güneş Sistemi’mizden 130 milyon ışık yılı uzaklığındaki NGC 4993 galaksisinde meydana gelen bu gök olayının sinyalleri, 17 Ağustos’ta Dünya’mıza ulaşmıştı. Hem daha önceki keşiflerden farklı oluşu ...
bilimkapak
AJANS ÜNİVERSİTE- Tuğçe AYÇİN, Neslihan KALKAN İstanbul Üniversitesi Bilim ve Fen Topluluğu, İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü öğrencileri tarafından 2016 yılında kuruldu. Vizyonunu “insanlara bilim ve ...
ödüllü24
AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR Günümüzde çikolata tüketimi hızla artarken çikolata ile ilgili bilinen yanlışlar da o oranda artış gösteriyor. Bu konuyla ilgili çalışmaları bulunan Prof. Dr. Mat, konuya çikolatanın ...

Arama
İletim Gazetesi Arşivi
İÜWEBTV
Radyo İletişim

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | iletim.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter