• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
28 Aralık 2015

“Meslek Aşkı Olmasa, Gazetecilik Çekilecek Dert Değil”


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Medya / Teknoloji / - 28 Aralık 2015 15:51

Kanal D’de sabah haberlerini sunan başarılı haberci İrfan Değirmenci, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde verdiği konferansın ardından hayatına, mesleğine ve programına dair soruları yanıtladı

“Meslek Aşkı Olmasa, Gazetecilik Çekilecek Dert Değil”

AJANS ÜNİVERSİTE-Nur Su YAMAN

Kanal D’de 5 yıldır hazırlayıp sunduğu “Günaydın” programıyla sabah haberlerinde izleyici karşısına çıkan İrfan Değirmenci, “İşe olan aşkınızı, sevginizi ve azminizi kaybetmeyin. Başka yolu yok; yoksa gazetecilik çekilecek dert değil” dedi.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirmesinin ardından haberciliğe 1996 yılında Ostim TV’de başlayan Değirmenci, 3 yıl sonra Ali Kırca ve ekibiyle ATV’ye geçti. Daha sonraları Star TV, CNN Türk ve Kanal D’de çalıştı. Fox TV’de 2007 yılından itibaren 3 yıl Çalar Saat programını sunan İrfan Değirmenci, 2010’da yeniden Kanal D’ye döndü ve Günaydın programını sunmaya başladı.

Üst düzey kanallardaki habercilik kariyeriyle dikkati çeken İrfan Değirmenci, Eleştirel Medya Çalışmaları Kulübü’nün düzenlediği “Sabah Kuşağında Televizyon Haberciliği” konferansının ardından sorularımızı yanıtladı.

DSC_00824

Ekran haricindeki İrfan Değirmenci’den biraz bahseder misiniz; günlük hayatınızda nasıl birisiniz?

Yaptığımız iş; gece çalışıp gündüz uyumak…Bu da bir hayat tarzı haline geliyor tabi. İki haftada bir Ankara’ya annemleri görmeye gidiyorum. Gitmeyince özlüyorlar. Boş vakitlerimde, fırsat buldukça, okuyorum ve uyuyorum. Televizyon izliyorum. Televizyon işi yaptığımdan diğerleri neler yapmışlar ona bakıyorum. Temmuz aylarını çok seviyorum, ne yalan söyleyeyim. Gezebilirsem geziyorum. Dünyayı dolaşmaya gayret ediyorum. İyi hissediyorum o zaman, enerji topluyorum.

Sizi ve hayata karşı bakışınızı özetleyen bir cümle ya da hayat felsefeniz var mı?

Lisedeyken sürekli taktığım bir kol saati vardı. Üstünde Latince “Nel mezzo del cammin di nostra vita” yazıyordu. Cümlenin, İlahi Komedya’nın başındaki cümle olduğunu çok sonra öğrendim. “Hayat yolumun yarısında,kendimi karanlık bir ormanda buldum” diye başlıyor Dante’nin İlahi Komedyası. İlk cümlesini kol saati olarak kolumda taşıyormuşum yıllarca. Aslındageride bıraktığın yolculuk hiçbir sey, belki asıl maceralar yeni başlıyor… Sloganlaşmış sözcüklere çok inanmam. İnsan her yaşadığından bir şey öğreniyor.

Meslekte en zor yayınınız hangisiydi?

Mehmet Ali Birand’ı kaybettiğimiz gün, kendi yakınlarımızdan birilerini anlattığımız zaman yayınlar zor oluyor… Toplumla ilgili bakarsak da Ankara Katliamı’ydı diyebilirim. Kendimi zor tuttum o yayında. Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük terör olayı… Şehit haberleri her seferinde; deprem haberleri… Yani insanların, bu toplumun zor anları. Bizim için de ekranda en çok zorlandığımız anlar bunlar.

Başarılı olmanızı sağlayan en önemli şey nedir sizce?

Bence başarılı olmada en önemli unsurlar, işe olan aşkınızı, sevginizi, mücadele azminizi kaybetmemek; gelen fırsatları iyi değerlendirmek, bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemek ve gönül vermek. Başka yolu yok, yoksa çekilecek dert değil.

İzleyici olarak iç karartıcı haberleri bazen izlemiyoruz ancak siz bunları sunmak zorundasınız elbet. Bu haberlerin ardından duygu yoğunluğunuz nasıl oluyor?

Bazen çok heyecanlanmış ve o heyecanı dizginleyememiş oluyorum. Etkisinden kurtulmak biraz vaktimi alıyor, yarım saat ya da bir saat. Sonra bir şey düşünmemeye gayret ediyorum. Yoksa her ameliyata giren doktor hastasıyla duygusal bir bağ oluşturmaya kalkarsa, o zaman her hastasını kaybettiğinde içinden çıkılmaz bir bunalıma sürüklenir. Kendinizi toparlamanız lazım bir şekilde. Hayat devam ediyor.

irfan deirmenci.jpeg.710x470_q85_crop

Her sabah güne sizinle uyanan insanların olması nasıl bir duygu?

Bu, çok büyük bir sorumluluk. Bu insanları yanıltmamak, bu insanlara mahçup olmamak, bu insanların ilgisini, sevgisini kaybetmemeye çalışmak, aynı zamanda çok büyük bir yük ve sorumluluk getiriyor. O sorumlulukla hareket etmek gerekiyor.

İşin görsel kısmı mı yoksa mutfak kısmı mı sizin için daha keyif verici?

Ben seviyorum işin görsel kısmında olmayı, kamera önünde olmayı, kalabalıklar önünde konuşmayı… Ama en az onun kadar zevkli olan kısmı da işin içeriğinin belirlenmesi. Her ikisinde de rol almak benim için keyif verici. Gece saat 2’de, en geç, haber merkezindeyim. Yani halen mutfağındayım… Haberin hazırlanma aşamasında da ordayım. Sunum aşamasında da. Yani iki zevki birlikte yaşıyorum.

Uzun yıllar bu meslektesiniz; kitap yazmayı düşünüyor musunuz?

Böyle, günübirlik okunup tüketilecek, sırf kitap yazmış olma adına yazılmış, imza günü düzenleyeyim diye yazılmış bir kitap olsun istemiyorum. Eğer yazacaksam okunacak bir şey ortaya çıkmasını istiyorum. O yüzden de biraz daha ‘dolmayı’ bekliyorum.

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP Öğrenci Sözlüğü, öğrencilerin dünyasına ait olan kavramlardan yola çıkarak onların merak ettikleri konuları işliyor. Röportajların, uzman görüşlerinin yer alacağı programda özellikle yükseköğretim ile ilgili konular ele alınacak. Öğrencilerin ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP Broadcast Yayıncılık Teknolojileri'nin önemli firmalarından Mavi İletişim grup portföyüne yeni eklediği Livestream markasının ürünlerinin tanıltıldığı demoda İÜWEBTV Teknik Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol ve İÜWEBTV Teknik ...
Untitled-2
AJANS ÜNİVERSİTE Toplantı İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya’nın açılış konuşmaları ile başladı. “İstanbul Üniversitesi Olarak Sektöre Destek Vermeye ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- İrem GEDİKOĞLU İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı, Türk televizyonlarında tüketimden beslenen bir kültürünün var olması, uzun soluklu televizyon yapımlarını ekranda görmenin zorluğu ve ...
timthumb
AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN, Esra MUTLU Beyaz TV Sunucularından Buse Yıldırım tarafından verilen “İÜWEBTV Spikerlik ve Sunuculuk Atölyesi”, ilk günü 13 Aralık’ta İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda yapıldı. İki saati aşkın süren atölyeye ...
Florian2
AJANS ÜNİVERSİTE- Tuğçe AYÇİN İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliği ile 11- 15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “International Symposium Of New Media from the Past to ...

Arama
İletim Gazetesi Arşivi
İÜWEBTV
Radyo İletişim

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | iletim.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter